• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-12103-5
  • خبرنگار : 15
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

معاون رییس جمهور:
پژوهش کشور به صدقه نیاز ندارد، بلکه نیازمند عقل و تفکر است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این‌که ایجاد اکوسیستم آموزشی مهمترین نیاز توسعه آموزش و پژوهش در کشور است، گفت: دانشگاه ها باید بدانند که با پول دولتی به هر میزان که باشد به جایی نمی رسند.

به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«سورنا ستاری» در جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد با بیان این‌که بسیاری از عدد‌های ذکر شده درمورد مهاجرت نخبگان ایرانی به خارج کشور نادرست است، اظهار کرد: این آمار و ارقام نادرست است که متأسفانه تأثیران منفی در برنامه‌ریزی‌های آموزشی و پژوهشی کشور ایفا می‌کند.

وی با اشاره به این‌که تعداد دانشجویان ایران نسبت به اویل انقلاب 28 برابر شده است، افزود: متأسفانه این روند افزایش در اقتصاد کشور خود را نشان نداده است.

معاون رییس جمهور در ادامه با بیان این‌که در مدیریت آموزش و پژوهش نظام علمی کشور اشتباهات بسیاری انجام شده است، گفت: در دولت تدبیر و امید برنامه‌ریزی‌های متعددی برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی و آموزشی انجام شده است.

ستاری عدم ارائه کارنامه قابل دفاع نظام آموزشی و پژوهشی به دولت را یکی از دلایل عدم استفاده بهینه و اجرایی از نظام آموزشی و پژوهشی در پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور دانست و بیان کرد: ایجاد اکوسیستم مناسب آموزشی برای کشور ضروری است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد زیست بوم آموزشی و پژوهشی را یکی از نیازهای جدی نظام علمی و آموزشی کشور دانست و تصریح کرد: استفاده از اعتبار دولتی برای توسعه فعالیت‌های پژوهشی یکی از اقدامات نادرست در این حوزه است.

وی ایجاد مراکز نوآوری و خلاقیت به منظور ایجاد اکوسیستم و زیست بوم پژوهشی را از جمله مهمترین اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: دولت باید نقش خود را در ایجاد فضای پژوهشی مناسب ایفا کند.

معاون رییس جمهور با بیان این‌که استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه فعالیت‌های پزوهشی ضروری است، گفت: دولت در این حوزه فقط باید محیط فعالیت‌های پژوهشی و کسب وکار پایدار را در کشور ایجاد کند.

ستاری عدم اتکا به صنعت نفت برای توسعه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی را از دیگر ضرورت‌های اجرایی در این حوزه دانست و بیان کرد: حقوق بگیر شدن نخبگان علمی آفت پرورش ایده‌ها و خلاقیت‌های نوین است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که باور این موضوع که اقتصاد و پژوهش با پول ایجاد و رونق پیدا می‌کند را باور نادرست و نشأت گرفته از اقتصاد نفتی دانست و گفت: ترویج فرهنگ این که برای ایجاد کسب و کارهای استارت آپی جوانان و نخبگان نباید وام بگیرند و باید قبول داشته باشند که پول یکی از ابزارهای مناسب توسعه فعالیت‌های پژوهشی و اقتصادی ضروری است.

این مقام مسئول با اشاره به این‌که محیط کسب و کار باید طوری ایجاد شود که سرمایه گذاران برای سود بیشتر و بهتر از افراد خلاق و نوآور استفاده کنند، ادامه داد: بخش خصوصی باید در قالب شتاب دهنده‌ها به این باور برسند که استفاده از افراد خلاق رمز ماندگاری و توسعه بیش از پیش است.

معاون رییس جمهور تأکید کرد: استارت آپهای خدماتی باید نوعی فعالیت کنند که هر هفته 10 درصد رشد داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: پژوهش کشور به صدقه نیاز ندارد و بلکه نیازمند جدی عقل و تفکر است و این را مسئولان و سرمایه گذاران باید درک و باور کنند.

وی افزود: سرمایه گذارانی که خارج از استان سرمایه گذاری می‌کنند باید بدانند که شرایط سرمایه گذاری در استان‌های خود ایجاد شده و با سود بیشتر و بهتر باید سرمایه گذاری خود را به استان‌های بومی خود سوق دهند.

ستاری با بیان این‌که دانشگاه‌ها باید محل تغییرات علمی، فرهنگی، اقتصادی کشور باشند، گفت: دانشگاه ها باید بدانند که با پول دولتی به هر میزان که باشد به جایی نمی رسند و باید از محل فروش تکنولوژی اعتبار مورد نیاز خود را تأمین کنند.

این مقام مسئول در پایان با بیان این‌که آینده استان یزد در خام فروشی نیست، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تمام قوا از استارت آپ‌ها حمایت می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: