• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-29101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

خسارت 6 میلیاردي و غير قابل رويت خشكسالي به عشایر ابرکوهي در هر سال

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان عشايرخيز ابرکوه با اشاره به مقابله 30 ساله ابرکوه با غول خشکسالی، اظهار كرد: خشكسالي هر سال خسارتی قريب شش میلیارد تومان به عشایر اين شهرستان وارد می‌كند که قابل ‌رؤیت و محسوس نیست .

به گزارش ایسنا – منطقه يزد، «مهدی غیب اللهی» جمعیت عشایر شهرستان ابرکوه را 450 خانوار اعلام كرد و گفت: تعداد دام‌های کوچ‌رو عشایر ابرکوه 300 هزار رأس است که به علت بی‌مهری‌های طبیعت و مسائل قهری به وي‍ژه خشکسالی‌های متوالي و فقر مراتع از نظر آب و پوشش گیاهی، به 120 هزار دام کاهش یافته است .

وي با تأکید بر این که شهرستان ابرکوه بیش از 20 سال است که با غول خشک‌سالی دست ‌و پنجه نرم می‌کند، تصریح کرد: خسارات ناشی از خشکسالی به ‌مراتب بیشتر از زلزله است و متاسفانه در ابركوه، بیشترین لطمه را به عشایر و کشاورزان وارد کرده است.

وي معتقد است كه اگر همین 120 هزار دام را با فرض این که هر دام به دليل فقر مراتع براي حيات روزانه به 300 گرم جو نیاز دارد، در نظر بگيريم تنها در چهار ماه قشلاق نزدیک به شش میلیارد تومان خسارت مالي به عشایر عارض می‌شود که قابل‌رؤیت نیست و هر ساله نيز تکرار می‌شود .

وی ضمن درخواست از مسئولان جهت مشخص شدن درصد سهم عشایر از اعتبارات جزء یک و سه ماده 6 ویژه روستاهای فاقد دهیار، تصريح كرد: شهرستان ابرکوه علی‌رغم قدمت بیش از پنج هزارساله‌، هنوز از جمله نقاط غیر برخوردار در اين قانون محسوب می‌شود و تنها تغییر در اين باره نيز فقط در عنوان آن است که گاهی محروم و گاهی کمتر توسعه‌یافته، خوانده می‌شود .

مدير جهادکشاورزی ابرکوه افزود: در حال حاضر برخی نیازهای بخش عشایری ابرکوه شامل حفر چاه و تخصیص اعتبار جهت آب‌رسانی، اختصاص علوفه یارانه‌دار، تیغ‌زنی جاده‌ها و تامين زیرساخت‌ها، تأمین اعتبار لازم براي ايجاد سکونتگاه دامی و عشایری و همچنين تکمیل مجتمع دامپروری هارونی با توجه به تداوم خشکسالی‌هاست.

غیب‌اللهی افزایش سطح و میزان تسهیلات کم‌بهره و بلندمدت، تخصیص اعتبار جهت پرورش اسب و شتر، توسعه مطالعات گردشگری، فرهنگی، صنایع‌دستی و آداب ‌و رسوم مناطق هارونی و ده عرب در شهرستان ابرکوه، ثبت آمار دقیق جمعیت عشایري و تشکیل کارگروه حقوقی جهت رسیدگی به مسائل حقوقی عشایر با استان‌های هم‌جوار در رابطه با مراتع را از دیگر نیازهای ضروری عشایر ابركوه عنوان کرد .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: