• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-18101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

قائم ‌مقام سازمان عشایری کشور خبر داد:

تخصیص اعتبار 770 میلیونی مدیریت بحران به عشایر ابرکوه و خاتم

قائم ‌مقام سازمان امور عشایری کشور گفت: مبلغ 770 میلیون تومان از تسهیلات مدیریت بحران جهت جبران خسارت‌های خشکسالی به عشایر استان یزد اختصاص یافت.

به گزارش ایسنا - منطقه یزد، «شاهپور علائی مقدم» در جمع مسئولان و نمایندگان عشایر شهرستان ابرکوه، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد یک ‌میلیون و 200 هزار نفر عشایر در قالب حدود 230 هزار خانوار در کشور زندگی می‌کنند که نقشی بی‌بدیل در عرصه امنیت غذایی و توسعه پایدار ایفا می‌کنند.

وی با بیان این که هر کدام از عشایر گوشت قرمز 16 ایرانی را تولید می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر میانگین درآمد عشایر یک‌ میلیون و 100 هزار تومان است که تلاش می‌کنیم با تنوع‌بخشی به مشاغل عشایری و پشتیبانی همه مسئولان استان و شهرستان در پایان برنامه ششم، این رقم را به دو برابر افزایش دهیم تا عشایر جایگاه اصیل ایرانی خود را اعاده کنند.

علایی مقدم با اشاره به این که استان یزد از استعداد خوبی در زمینه دامداری و مرتع‌داری برخوردار است، خاطرنشان کرد: در راستای موضوع تسهیلات 1.5 میلیارد دلاری برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی عشایری و کمتر توسعه‌یافته، حدود 10 میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره برای صیانت از اشتغال و ایجاد اشتغال در بخش عشایری استان یزد اختصاص داده شد.

قائم ‌مقام سازمان امور عشایری کشور از اختصاص 400 میلیون تومان اعتبار به مجتمع دام‌پروری 60 واحدی هارونی جهت آماده‌سازی زیرساخت‌های آن نیز خبر داد و افزود: با توجه به این که استان یزد جزو استان‌های خشک بوده و میانگین بارش امسال نسبت به سال‌های گذشته کاهش قابل توجهی داشته است، مبلغ 770 میلیون تومان از تسهیلات مدیریت بحران هم به این استان تخصیص‌ یافته است تا بتوانند خسارت خشکسالی را جبران کنند.

علائی مقدم ادامه داد: در زمینه تدارکات و پشتیبانی از آب‌رسانی حدود 400 میلیون تومان اعتبار متمرکز و 560 میلیون تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به استان  اختصاص‌ یافته که فرمانداران دو شهرستان 60 درصد از این مبلغ را برای طرح‌های مختلف عشایری از جمله آب‌رسانی، نزدیک ‎‎ رسانی آب و بخش‌های کاهش خسارت خشکسالی اختصاص دادند.

وی در رابطه با دو طرح مطالعاتی در دست اجرای استان نیز عنوان کرد: ایجاد گلخانه به منظور تنوع‌بخشی به شغل‌های عشایری و مطالعات مربوط به بخش بومگردی و گردشگری که مطالعات آن انجام شده و در انتظار اختصاص سرمایه‌گذاری از محل تسهیلات 1.5 میلیارد دلار و متمرکز سازمان امور عشایری است.

قائم‌مقام سازمان امور عشایری کشور در ادامه نیز از اختصاص 48 درصدی سه درصد نفت در بحث توسعه متوازن برای شهرستان‌های ابرکوه و خاتم خبر داد و یادآور شد: جذب تمام اعتبارات تخصیص‌ یافته در گروی همکاری بانک‌ها جهت کوتاه کردن بروکراسی اداری و تسهیل ‎‎ سازی و پشتیبانی ادارات از جامعه هدف این طرح‌هاست.

علایی مقدم عشایر را نماد اقتصاد مقاومتی دانست و تأکید کرد: عشایر همیشه کمترین مراجعه را به ادارات و ارگان‌های دولتی داشته و کمترین مزاحمت را برای دولت و حاکمیت داشته‌اند لذا امروز تمام مسئولان باید در امور مربوط به آنان روان‌سازی انجام داده تا عشایر بتوانند با استفاده از تسهیلات، در زمینه توسعه اشتغال و تولید گام بردارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: