• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-17105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

رشد 34 درصدی بازدید گردشگران خارجی از یزد در سال جاري

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد با اشاره رشد 34 درصدي بازديد گردشگران خارجی از یزد از ابتداي سال جاری تاكنون، بر لزوم افزایش ظرفیت‌های اقامتی استان است .

به گزارش ایسنا- منطقه یزد، «محمدرضا نصیری» با اشاره به این‌که آمار ورود گردشگران خارجی به شهر جهانی یزد تا پایان آذرماه سال جاری  96 هزار و300 نفر بوده است، اظهار کرد: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 34 درصد رشد داشته است .

وی با بیان این‌که عمده این گردشگران از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، چین و هلند هستند، تصریح کرد: با توجه به ثبت جهانی شهر تاریخی یزد و همچنین تشکیل مثلث طلایی گردشگری در كشورمان، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری حدود 140 هزار نفر گردشگر به استان یزد سفر کنند که این آمار در مقایسه با سال 95 با رشد 20 درصدی همراه خواهد بود .

نصیری در ادامه شرط تحقق این امر را ایجاد زیرساخت‌هایی در بخش‌های اقامتی و بین‌راهی دانست و عنوان کرد: ایجاد واحدهای اقامتی در سطوح چهار و پنج ستاره و طرح توسعه آن‌ها و همچنین ایجاد مجتمع‌های خدمات رفاهی بین‌راهی از برنامه‌ها و اولویت‌های اصلی اداره کل میراث فرهنگی استان در سال جاری است .

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان با اشاره به این ‌که ساخت پنج هتل پنج ستاره در شهرستان‌های اردکان، میبد و یزد در دستور کار است، افزود: بهسازی و بازسازی سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی بافت تاریخی شهر یزد و مجتمع‌های خدمات رفاهی برای رفاه گردشگران داخلی و خارجی استان نیز در دستور کار قرار گرفته است .

وی ظرفیت اقامتی استان را پنج هزار نفر دانست و اشاره کرد: از این تعداد باید تا سال 1404 به 9 تا 10 هزار نفر برسد که ایجاد این ظرفیت اقامتی، همراهی همه دستگاه‌ها و ادارات استان را نیاز دارد .

وی با تاکید بر ضرورت اصلاح زیرساخت‌های حمل‌ و نقل استان برای استفاده گردشگران خارجی، افزود: از آنجا که یزد با دو استان فارس و اصفهان تبادل گردشگری دارد، باید در بحث حمل و نقل زمینی، یزد ناوگان وی.آی. پی مجهز داشته باشد .

نصیری در ادامه با بیان این ‌که در حوزه حمل ‌و نقل هوایی نیز بررسی‌هایی صورت گرفته تا سفر هوایی بین یزد و شیراز راه بیفتد،گفت: در بخش هوایی باید تقویت ناوگان هوایی خارجی در دستور کار قرار گیرد که اميدواريم  تا یکی دو ماه آینده با صدور ویزای فرودگاهی می‌توانیم شاهد پرواز مستقیم و صدور ویزا در داخل فرودگاه یزد باشیم .

این مسئول با اشاره به لزوم افزایش ظرفیت‌های ریلی، اظهار کرد: بخش ریلی خوب گسترش پیدا کرده اما ظرفیت‌های ریلی نیز باید افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به این ‌که سازمان جهانی گردشگری به ازای ورود هر گردشگر به آسیا رقم يك هزار و 400 دلار برآورد هزینه کرده است، تصریح کرد : با احتساب حضور یک‌ هفته‌ای گردشگر در ایران، هر گردشگر تقریباً روزی 200 دلار هزینه می‌کند .

نصیری ادامه داد: ماندگاری هر گردشگر در استان یزد تقریباً دو شبانه‌روز است یعنی هر گردشگر در استان یزد 350 دلار هزینه می‌کند .

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان، استقبال عمومی از طرح‌های گردشگری طی چند سال گذشته بسیار خوب عنوان کرد و افزود: در این راستا 200 موافقت اصولی تنها در دو سال گذشته، برای ایجاد هتل‌ها، مراکز اقامتی، پارک‌های طبیعت‌گردی و آژانس‌های مسافرتی صادرشده است که این روند بعد از ثبت جهانی بویژه در بحث اقامت و در بافت تاریخی بیشتر شده است .

وی با بیان این‌که هم ‌اکنون 84 طرح اصلی در استان به مبلغ 260 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حال انجام است، اظهار کرد: برای حمایت از سرمایه‌گذاران این بخش تسهیلاتی در نظر گرفته ‌شده که می‌توان به کمک‌های فنی و اعتباری، پرداخت بخشی از یارانه سود بانکی سرمایه‌گذاران و احتساب حامل‌های انرژی‌هایی که در این بخش استفاده می‌شود به قیمت صنعتی اشاره کرد .

نصیری با اشاره به این که با ثبت بافت تاریخی وظیفه ما در حفظ و مراقبت از آن بسیار بیشتر شده است، گفت: باید در این مورد فرهنگ ‌سازی صورت گیرد تا ساکنین بافت تاریخی مزایای ثبت جهانی را بهتر درک کنند .

این مسئول در پایان استقرار فروشگاه‌های عرضه صنایع‌دستی در مسیرهای گردشگری، احیای خانه‌های سنتی، احیای شعربافی، معرفی یزد به‌ عنوان مرکز نساجی سنتی، احیای خانه‌های بوم‌گردی، ايجاد کمپ کویر، ایجاد مراکز ورزشی، تفریحی و سرگرمی را از دیگر برنامه‌های اداره کل میراث فرهنگی یزد برای استفاده بیشتر از ظرفیت گردشگران عنوان و خاطرنشان کرد: امیدواریم شاهد افزایش ورود گردشگران به استان یزد باشیم که در این راستا تعامل و همبستگی کامل همه دستگاه‌ها را می‌طلبد تا برای ارایه خدمات بهتر به گردشگران پیشگام باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: