• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۴
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 9610-9106-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

/گزارش/

نگاهي به دستاورد‌هاي پربركت يكي از مصوبات سفر رهبري به ابركوه

اولین زورخانه شهر مهردشت از توابع بخش بهمن ابركوه تنها یکی از مصوبات سفر 10 سال پيش مقام معظم رهبري به منطقه است كه نه تنها به بركت اين مصوبه منجر به ساخت سه زورخانه‌ي دیگر نيز شده بلكه هم‌اکنون تعداد 564 ورزشکار که صاحب 160 مقام استانی و کشوری هستند را هم تحت پوشش خود قرار داده است.

به گزارش ایسنا - منطقه یزد، پانزدهم دی‌ماه سالروز سفر مقام معظم رهبری به ابرکوه در سال 86 است و در آستانه اين روز بی‌مناسبت نیست که به بررسی وضعیت و دستاوردهاي یکی از مصوبات سفر معظم‌له در بخش بهمن اين شهرستان يعني ساخت زورخانه و توسعه ورزش باستانی در اين منطقه بپردازيم.

رهبر معظم انقلاب در بیانات خود پیرامون ورزش باستانی و زورخانه‌ای فرمودند: «ورزش باستانی، یك تاریخ و فرهنگ است. همه‌اش خدا و دين است، ورزشي است كه با حركاتش اسم خدا را می‌آورند و تسبيحات اربعه می‌گویند. این ورزش را ادامه دهید و پیش بروید، از همه مهم‌تر آن روح معنوي و عرفاني را كه در اين ورزش هست حتماً حفظ كنيد. من به مسئولین ورزشی توصیه می‌کنم كه چندین رشته ورزشی مناسب را كه از نظر منطق و فرهنگ ما معنا و مضمون دارد انتخاب كنید و روی آن سرمایه‌گذاری كنید.»

ساخت اولین زورخانه بهمن با مصوبه سفر رهبري

«سیدحسن حسینی‌دوست» ريیس هیات پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای بخش بهمنِ شهرستان ابرکوه در اين باره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه يزد مي‌گويد: تا قبل از سفر مقام معظم رهبری در پانزدهم دی‌ماه سال 86 به ابرکوه، در این شهرستان تنها یک زورخانه با نام «پوریای ولی» وجود داشت که عده‌ای از پیشکسوتان ورزش باستانی در آن فعالیت می‌کردند .

وي ادامه مي‌دهد: ساخت زورخانه در بخش بهمن یکی از مصوبات سفر رهبر به ابرکوه بود که ساخت آن در شهر مهردشت آغاز و در سال 90 تکمیل و با نام «حیدر کرار» به بهره‌برداری رسید.

حسيني‌دوست كه خود بنيانگذار اين ورزش در بخش بهمن است، اظهار مي‌كند: هیات پهلوانی و زورخانه‌ای بخش بهمن از دی‌ماه سال 1390 آغاز به کارکرد و رفته‌رفته با علاقه‌مندی بیش از حد مردم این منطقه به ورزش باستانی، زورخانه‌های دیگری نیز در بخش بهمن ايجاد شده به نحوي كه در حال حاضر تعداد آنها چهار باب است.

کسب 160 افتخار ملي و استاني توسط باستاني‌كاران

ريیس هیات ورزش پهلوانی بهمن تصريح مي‌كند: هم‌اکنون زورخانه‌ «حیدر کرار» در محله مهرآباد،  «ساقی کوثر» در محله اردی شهر مهردشت، «فاتح خیبر» در روستای اسد آبادِ اسفند آباد و زورخانه «علی ابن ابیطالب» در روستای خرم‌آباد فعال هستند.

به گفته وي، علاوه بر اين زورخانه‌ها، دو  باب زورخانه‌ نيز در روستای اسفندآباد و حسین‌آباد در حال ساخت است و در روستاهای بداف و نصرت‌آباد هم در حال پیگیری و تملک زمين برای ايجاد زورخانه هستیم .

حسینی‌دوست عنوان مي‌كند: تعداد 564 ورزشکار سازمان‌یافته در رشته‌های مختلف کباده، میل سنگین، سنگ، میل بازی، مرشدی، میانداری انفرادی، چرخ تیز، چرخ چمنی، کشتی پهلوانی در زورخانه‌های بخش بهمن فعالیت دارند که خردسال‌ترین آنها شش ساله و مسن‌ترین‌شان نيز 70 سال سن دارد و میانگین سنی ورزشکاران بین 15 تا 35 سال است .

وی از کسب 37 مقام کشوری و 123 مقام استانی در مدت شش سال گذشته توسط ورزشکاران زورخانه‌ای بخش بهمن خبر مي‌دهد و مي‌گويد: مقام اول رشته کباده توسط «علی کارگران»، نایب‌قهرمانی رشته مرشدی توسط «محمدجواد حیدری پور» در سال 94 و «حمیدرضا فلاح» در سال 96 و 34 مقام سومي و چهارمی در رشته‌های مرشدی، کباده، میل سنگین و سنگ از ديگر باستاني‌كاران ابركوهي از افتخارات کشوری این ورزش در بخش بهمن ابركوه است .

دعوت مرشد مهردشتی به تیم ملی

این مربی ورزش زورخانه‌ای، دعوت شدن «میثم غلامزاده» از مهردشت در رشته مرشدی به تیم ملی جوانان کشور را یکی از مهم‌ترین افتخارات ورزش زورخانه‌ای بخش بهمن عنوان و اضافه مي‌كند: هیات پهلوانی و زورخانه‌ای بخش بهمن عنوان برترین روابط عمومی و همچنین برترین هیات ورزشی استان را در سال‌های 93، 94 و 95 به خود اختصاص داد .

حسینی‌دوست خاطرنشان مي‌كند: هر چهار زورخانه فعال بخش بهمن از لحاظ موقعیت، مساحت و تجهیزات مورد نیاز از  بهترین زورخانه‌های استان یزد و مطابق با استانداردهای کشوری است .

وی با بیان این که اولین آکادمی ورزش زورخانه‌ای شهرستان ابرکوه در زورخانه حیدرکرار بخش بهمن تأسیس شد، اظهار مي‌كند: «محمدرضا حسن‌پور» و «علی حسین زاده» که مرشدان تیم ملی هستند در سال‌های 94 و 95 جهت آموزش مرشدان بخش بهمن در مهردشت حضور یافتند. «محمدرضا نعمت اللهی» نیز یکی دیگر از مرشدان مطرح کشوری به‌عنوان مسئول کمیته مرشدان بخش بهمن انتخاب و 40 مرشد از این بخش تحت آموزش‌های وی قرار گرفتند.

بي‌مهري مسئولان ابركوه به باستاني‌كاران بهمن

ريیس هیات پهلوانی و زورخانه‌ای بخش بهمن با تأکید بر اهمیت آموزش آداب زورخانه‌ای، مي‌گويد: یکی از ابعاد برجسته ورزش زورخانه‌ای آداب ویژه، منش‌ها و رفتارهای پهلوانی آن است که توسط کمیته ورزش زورخانه‌ای در روزهای جمعه به ورزشکاران آموزش داده می‌شود .

وي ادامه مي‌دهد: با توجه به این که ورزش زورخانه‌ای نوعی ورزش مذهبی است و مردم شهرستان ابرکوه نیز ولایی و مذهبی هستند، جذب جوانان به این رشته کار سختی نیست و در صورت اندک توجه و حمایت از سوی مسئولان، خود به خود پتانسیل ورزشکاران زورخانه‌ای در حوزه کمیت و کیفیت افزایش می‌یابد .

حسینی‌دوست  در پايان نيز از بی‌مهری مسئولین ورزش ابرکوه به ورزش زورخانه‌ای بخش بهمن گلایه و ابراز مي‌كند: با توجه به حجم قابل توجه جمعیت ورزشکاران زورخانه‌ای بخش بهمن نسبت به شهر ابرکوه، باز شاهد کم‌توجهی مادی و معنوی مسئولان مربوطه هستیم تا جایی که حتی برای پرداخت هزینه‌های جاری زورخانه از قبیل آب، برق و غیره باید گل‌ریزان راه انداخته و از مردم کمک بگیریم .

عجين شدن ورزش زورخانه‌ای با آموزه‌های دینی

حجت‌الاسلام «رضا علیزاده» امام‌جمعه بخش بهمن نيز به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: آنچه ورزش زورخانه‌ای را از سایر ورزش‌ها متمایز می‌کند، بُعد فرهنگی و اخلاقی این ورزش است به نحوي كه تمام برنامه‌های این ورزش رنگ و بوی مذهبی و فرهنگی دارد؛ از گود زورخانه گرفته که ساخت آن برگرفته از مذهب است تا حضور در گود که باید با طهارت و وضو باشد و همچنین نوع اشعار که جنبه عرفانی، اخلاقی و مذهبی دارد .

وي تصریح مي‌كند: شاید بتوان گفت تنها ورزشی که تمام برنامه‌ها و حرکات ورزشی آن با آموزه‌های دینی عجین شده، همین ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای است که در کنار فعالیت‌های جسمی، فعالیت‌های معنوی و اخلاقی چون روحیه جوانمردی، تواضع و فروتنی در آن موج می‌زند .

عليزاده برگزاری مراسمات دینی و مذهبی، کمک به فقرا و ایتام، احترام به بزرگترها، سادات و پیشکسوتان از اصول و آموزه‌های ورزش زورخانه‌ای مي‌داند و بيان مي‌كند: این همه پتانسیل در یک نوع ورزش نشان می‌دهد که مسئولان باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: