• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-85101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

كاهش برداشت دانه‌هاي روغني در استان يزد

مدیر امور زراعت جهادکشاورزی استان یزد با اشاره به فرارسیدن فصل برداشت دانه‌های روغنی در استان، از کاهش برداشت دانه‌های روغني پنبه و ذرت در استان با وجود عدم تغيير میزان برداشت دانه‌ی روغنی آفتابگردان نسبت به سال گذشته خبر داد.

«محمدعلی حاتمی‌زاده» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، در اين باره تصريح كرد: توليد پنبه استان امسال کاهش 10 درصدی داشته به نحوي كه از 130 تن توليد سال گذشته به علت کاهش منابع آبی و خشكسالي به 120 تن نزول كرده است.

وی افزود: دانه‌های پنبه علاوه بر صنعت نساجی به عنوان یک دانه روغنی در صنایع روغن‌کشی به کار می‌رود و همچنین از کنجاله‌های آن نیز به عنوان خوراک دام به کار می‌رود .

حاتمي‌زاده دانه‌های روغني پنبه‌‌ي کشت شده در استان را از گونه‌ي اصلاح شده و از ارقام ورامین عنوان کرد و در مورد مصارف این دانه روغنی در استان نيز گفت: پنبه علاوه بر مصارف داخلی در خارج از استان نیز به واحدهای نساجی فروخته می‌شود كه مهمترین خریداران آن نیز استان‌های اصفهان، فارس، خراسان و کرمان هستند .

وی از برداشت يك‌هزار و 44 تن محصول آفتاب‌گردان در استان نيز خبر داد و گفت: میزان برداشت این دانه روغنی نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نداشته است و در اکثر شهرستان‌های استان نيز کشت می‌شود .

به گفته وي، آفتابگردان کشت شده در استان نیز علاوه بر مصارف روغنی به عنوان دانه آجیلی نیز به کار می‌رود .

مدیر امور زراعت جهادکشاورزی استان از کاهش 9 درصدی برداشت دانه روغنی ذرت هم گفت و افزود: میزان برداشت دانه‌های روغنی ذرت به علت کاهش منابع آبی و مصارف آن با کاهش 9 درصدی مواجه شده است و این میزان از 14 هزار و 950 تن در سال گذشته به 13 هزار و 800 تن در سالجاري رسیده است .

وی در مورد شهرستان‌های تامین کننده این دانه روغنی در استان نيز اظهار كرد: شهرستان‌های خاتم، ابرکوه و بهاباد، بیشترین میزان تولید ذرت را در استان دارند .

این مقام مسئول در پایان افزود: دانه‌های ذرت علاوه بر مصرف در صنعت روغن‌کشی به عنوان يك ماده غذايي نیز در بازار به فروش می‌رسد .انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: