• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-138100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

معاون ابتدايي آموزش و پرورش يزد:
رتبه اول يزد در رشد دانش‌آموزان ابتدايي/اتباع عمده بازماندگان از تحصيل استان يزد

معاون ابتدايي آموزش و پرورش استان يزد با اشاره به اين كه يزد در دو سال اخير بيشترين رشد دانش‌آموزان ابتدايي كشور را به خود اختصاص داده است، پيش‌بيني كرد امسال تعداد دانش‌آموزان ابتدايي استان با افزايش هفت هزار نفري به 130 هزار نفر برسد كه از اين تعداد بيش از 23 هزار دانش‌اموز كلاس اولي هستند.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمدحسن رادمنش» امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به دو بخش پيش‌دبستاني و ابتدايي در ذيل معاونت ابتدايي آموزش و پرورش، اظهار كرد: در حال حاضر 424 مركز پيش‌دبستاني داراي مجوز آموزش و پرورش در استان فعاليت دارد كه در سال تحصيلي جديد ميزبان  17 هزار نونهال خواهند بود.

وي در اين باره تاكيد كرد: تنها مرجع ثبت‌نام رسمي و دولتي نونهالان آمادگي سيستم «سناد» آموزش و پرورش است كه در اختيار مراكز پيش‌دبستاني داراي مجوز قرار دارد.

رادمنش از اين كه اقبال والدين يزدي از نوبت اول پيش ‌دبستاني(پيش يك) اندك و در سال گذشته تنها 2700 مورد بوده است، ابراز رضايت كرد و گفت: خوشبختانه در مقابل استقبال از پيش دو در استان رضايت‌بخش و قريب 15 هزار نفر در سال گذشته تحصيلي بوده است.

وي با تاكيد بر اين كه معاونت ابتدايي آموزش و پرورش در مسير حذف كتاب در دوره پيش‌دبستاني و سوق دادن نونهالان به سمت فعاليت‌محوري است، اظهار كرد: در همين راستا آموزش حروف الفبا، اعداد رياضي، زبان انگليسي و رباتيك با جديت ممنوع شده و با متخلفان به شرت برخورد مي‌شود.

وي با اشاره به وجود 760 مدرسه شهري و روستايي براي دانش‌اموزان مقطع ابتدايي استان، تصريح كرد: 326 مدرسه از اين تعداد پسرانه و 304 دخترانه و 139 مدرسه نيز مختلط است كه عمدتاً در روستاها واقع شده‌اند.

رادمنش با بيان اين كه 248 مدرسه استان روستايي هستند، گفت: البته در حالي كه يك سوم مدارس استان در روستاها فعال هستند، تنها 12 درصد جمعيت دانش‌آموزان استان را تحت پوشش دارند.

به گفته وي، استان يزد در دو سال اخير بيشترين رشد دانش‌آموزان ابتدايي كشور را به خود اختصاص داده است به نحوي كه تعداد دانش‌آموزان ابتدايي استان در سال 94-93 معادل 108 هزار نفر، در سال 95-94 برابر با 114 هزار نفر و در سال تحصيلي گذشته 123 هزار نفر بوده است ولي پيش‌بيني مي‌شود اين تعداد امسال با افزايش هفت هزار نفري به قريب 130 هزار نفر برسد.    

معاون ابتدايي آموزش و پرورش يزد مهمترين دليل اين رشد را علاوه بر افزايش زاد و ولد يزدي‌ها، ناشي از مهاجر پذيري استان به دليل برخورداري از امنيت، اشتغال، امكانات درماني و آموزشي مطلوب ذكر كرد و گفت: البته اين آمار موجب انسداد مبادي بي‌سوادي نيز در استان مي‌شود.

وي با اشاره به وجود 19 مدرسه شاهد و 22 مدرسه قراني در مقطع ابتدايي استان، ادامه داد: 592 مدرسه استان دولتي و 119 مدرسه غيردولتي يا به عبارتي غيرانتفاعي هستند. 48 مدرسه نيز كه عمدتاً در مناطق حاشيه‌اي قرار دارند به صورت خريد خدمتي فعاليت مي‌كنند.

رادمنش گفت: امسال تاكنون 129 هزار و 459 نفر براي مدارس ابتدايي استان ثبت‌نام كرده‌اند كه از اين تعداد 66 هزار و 24 دانش‌آموز پس و 63 هزار و 435 نفر دختر هستند، 97 هزار و 907 نفر از آنها براي مدارس دولتي و 19 هزار و 927 نفر نيز براي مدارس غيردولتي ثبت‌نام شده‌اند به نحوي كه مدارس غيردولتي استان با پوشش 18 درصدي دانش‌آموزان استان در رده‌ي اول كشور قرار دارند.

معاون ابتدايي آموزش و پرورش استان با اشاره به اين كه به هيچ وجه مقطع ابتدايي استان با كمبود معلم و كادر اموزشي مواجه نيست، گفت: علاوه بر معلمان سال گذشته، تعداد 106 نفر از فارغ التحصيلان دانشگاه فرهنگيان، 470 نفر از معلمان خريد خدماتي، 700 معلم حق التدريس و تعداد كمي نيز سرباز معلم در استان فعاليت خواهند كرد.

وي با بيان اين كه استان يزد داراي 32 مدرسه خاص اتباع خارجي در شهرهاي اردكان، ميبد و تفت است، تعداد دانش‌آموزان مقطع ابتدايي اتباع خارجي استان در سال تحصيلي گذشته را 13 هزار نفر اعلام و پيش‌بيني كرد: اين تعداد امسال با افزايش دو هزار نفري به 15 هزار دانش‌آموزان خواهد رسيد كه هفت درصد از دانش‌اموزان استان را شامل مي‌شوند و عمدتاً نيز از اتباع افغاني هستند.

رادمنش در مورد بازماندگان از تحصيل استان نيز خاطرنشان كرد: وزاتخانه براساس بررسي‌هاي خود در اسفندماه سال گذشته اين تعداد را 771 نفر اعلام كرد كه از اين تعداد 232 نفر حقيقي و عمدتاً دانش‌آموزان اتباع بودند.

وي با تاكيد بر اين كه به كمك خيرين مدرسه‌ساز استان، نوسازي مدارس و اعتبارات  فوق العاده آموزش و پرورش، خوشبختانه در مقطع ابتدايي هيچ كمبود كلاسي وجود ندارد، اظهار كرد: حتي برخي كلاس‌هاي درس عشاير كه قبلا در كانكس برگزار مي‌شد، امسال به ساختمان منتقل شده است.

رادمنش در پايان در مورد استاندارد بودن مدارس استان نيز اظهار كرد: در مجموع 30 درصد مدارس استان بنا به اظهار كارشناسان از استانداردهاي لازم برخوردار نيست ولي در عين حال ناايمن نيز نيستند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: