• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-78101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

كاهش 50 درصدي حناي يزد؛

حناسایی‎‎های یزد در فراموشی رنگ می‎‎بازند

یکی از فعالان صنعت تولید حنا با اشاره از روند کاهشی فعالیت ‎‎ های این صنعت قدیمی در یزد، از افت 50 درصدی صادرات این گیاه صنعتی دارویی در استان خبر داد.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، حنا یکی از مهم‌ترین گیاهان زینتی و دارویی ایرانیان از گذشته‌های دور تاکنون بوده و علاوه بر جایگاه خاصی که در آداب و رسوم مردم کشورمان به ویژه در برگزاری آیین ‎‎ ها و مراسم ‎‎ جشن داشته است، از دیرباز براي کاربردهای دارویی نیز مورد استفاده بوده است.

وجود خشکی بیش از حد هوا در شهر يزد باعث شده كه هر چند اين گياه در استان‌هاي ديگري توليد مي‌شود ولي براي سابيدن به يزد آورده شود چرا كه حنای سابیده شده در مقابل دو پدیده رطوبت و نور به شدت حساس است.

پیشه حناسابي يا به اصلاح مازاری يكي از مشاغل اصلی یزد از گذشته‌های نه چندان دور بوده به نحوي كه رفت و آمد تاجران یزدی در آن دوران به كشورهايي مانند هند و پاکستان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس به اين حرفه رونق بسیاری داده بود و حتي يزد را به اين لحاظ شهره كرده بود.

قدمت برخي از مازاري‌هاي يزد به دوران قاجار بازمي‌گردد و اكنون نيز با وجود كمرنگ شدن اين پيشه هنوز در برخي نقاط يزد مغازه‌هايي كه قدمت بالايي هم دارند، در اين زمينه فعاليت مي‌كنند.

حتي در خیابان کاشانی یزد، کوچه‌ای تاريخي و ثبت ملي شده به نام کوچه مازاری وجود دارد که در آن مغازه‌هایی به قدمت  80 تا 100 سال وجود دارد و گاهاً مورد توجه گردشگران داخلي و خارجي نيز قرار مي‌گيرد.

البته همانطور كه گفته شد اين پيشه نيز همانند بسياري از مشاغل قديمي در حال فراموشي است و متاسفانه مسئولان نيز حمايت خاصي از آن ندارند.

دکتر «مجید اتابکی» از فعالان این صنعت در گفت وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، در اين مورد تصریح مي‌كند:  حناسایی حرفه ای است که تنها استان یزد با توجه به آب و هوای خشک توانسته آن را در خود پرورش دهد.

وی ادامه مي‌دهد: استان کرمان تامین ‎‎ کننده حنای استان یزد است اما با توجه به این که استان یزد آب و هوایی گرم و خشکی دارد، این صنعت تنها در استان یزد رونق گرفته است.

اتابکی با بیان این که از 20 حناسایی استان تنها 12 حناسایی فعال باقی مانده است، عنوان مي‌كند: اگر کاهش حناسایی‏‏ها و روی آورن افراد شاغل در این صنعت به مشاغل دیگر، با همین روند ادامه پیدا کند، قطعاً این صنعت در چند سال آینده منحل می‏‏شود.

رییس حناسایی اتابکی با اشاره به کاهش 50 درصدی صادرات حنای استان، اظهار مي‌كند: حنای یزد هم ‎‎ اکنون تنها به کشورهای عراق، ‌روسیه، امارات، کویت، فرانسه و کانادا صادر می ‎‎ شود.

وی در مورد تاریخچه حناسایی در یزد نیز مي‌گويد: حناسایی یزد در خاندان اتابکی قدمتی بیش از 100 سال دارد، البته این تاریخچه در استان به 140 سال پیش برمی‎‎ گردد.

اتابکی در مورد تکنولوژي به روز این صنعت، بیان مي‌كند: از 50 سال پیش تاکنون، تکنولوژی این صنعت هیچ تغییری نکرده است چرا که حنا، گیاهی به شدت حساس و خاص است و تاکنون دستگاهی متناسب برای تولید آن ساخته نشده است.

این تولیدکننده سرشناس حنا در استان بالابودن کیفیت حنای هند نسبت به یزد را ناشی از نحوه کاشت حنای آنها مي‌داند و اضافه مي‌كند: البته کیفیت حنای یزد با توجه به صنعتی که دارد، بسیار بالاست و یزد جایگاه خوبی را در این صنعت کشور به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به لزوم حفظ این صنعت، مي‌گويد: حناسایی یزد یکی از جاذبه‏‏های گردشگری یزد نیز محسوب می ‎‎ شود و در صورت اطلاع رسانی ‎‎ های مداوم و معرفی این مکان به تورهای گردشگری می ‎‎ تواند در راستای جذب روز افزون گردشگر به استان نیز موثر باشد.

اتابکی در پایان به سخت ‎‎ گیری بهداشت محیط اشاره و متذكر مي‌شود: با جهانی شدن یزد رونق دادن به صنایع پرسابقه یزد یکی از دغدغه ‎‎ های جذب گردشگر است اما سخت گیری ‎‎ های بهداشت محیط و عدم توجه به سود کم این کارگاه ‎‎ ها، به تعطیلی این جاذبه گردشگری انجامیده است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: