• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-51100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

در گفت‌وگو با ايسنا مطرح شد؛

طرح‌هاي بيابان‌زدايي يزد نيز طعمه خشكسالي شد

مسئول امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با اشاره انجام طرح‌هاي بيابان‌زدايي براي مقابله به خسارات كانون‌هاي بحراني فرسايش بادي در استان، از خسارات ناشي از خشكسالي حتي بر اين طرح‌ها خبر داد.

«محمود فتاحی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، با اشاره به این‌که 98 درصد از مساحت استان یزد به وسعت هفت میلیون و 300 هزار هکتار را عرصه‌های منابع‌طبیعی به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: 36 درصد از این مناطق اراضی بیابانی تلقی می‌شود .

وی با بیان این‌ که 46 درصد از اراضی بیابانی استان جزو مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی است، گفت: در همين راستا نيز تاكنون 13 منطقه تحت عنوان کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در استان شناسایی شده است كه اين كانون‌ها در واقع از مناطق تهدید‌آميز و خسارت‌زا به مراکز زیستی اقتصادی مجاور خود در استان هستند.

فتاحي مساحت كانون‌هاي بحراني فرسايش بادي استان را جمعاً 532 هزار هکتار عنوان و تصریح کرد: این کانون براساس شدت حساسیت و اولویت ساماندهي به سه دسته تقسیم‌بندی شده‌اند.

وي با بيان اين كه شروع فعالیت‌های کنترل فرسایش بادی در استان از سال 1349 و در محدوده 180 هزار هکتار از کانون‌های بحرانی درجه یک بوده است، ادامه داد: عمده دستاورد این فعالیت‌ها ایجاد جنگل‌های دست‌کاشت بیابانی به مساحتی بالغ ‌بر 60 هزار هکتار در مناطق بحرانی بوده است .

این مقام مسئول در بخش‌ دیگری از سخنان خود نبود بودجه کافی را از مشکلات این حوزه دانست و بیان کرد: اداره كل منابع‌طبیعی هر ساله به تناسب اعتبارات دریافتی، سلسله اقداماتی مانند تولید نهال، جمع‌آوری بذر و نهال‌کاری را انجام مي‌دهد که این فعالیت‌ها متناسب با اعتبارات دریافتی است .

وی با اشاره به تنوع روش‌های مقابله بابیابان‌زایی، تصریح کرد: برای کنترل فرسایش بادی در استان عمدتاً از روش‌های مالچ‌پاشی و نهال‌کاری استفاده شده است .

فتاحی با بیان این ‌که خشکسالی‌های دهه اخیر پایداری کشت‌ها و نهال‌کاری‌ها در اين حوزه را به خطر انداخته است، گفت: به دلیل نبود آب کافی درصدی از نهال‌کاری‌ها خشک شده و بعضاً نيز هزینه آبیاری را افزایش داده است .

مدير امور بيابان اداره کل منابع طبیعی استان در پايان نيز کاشت نهال در مساحتی بالغ بر 250 هکتار و آبیاری سطحی بالغ‌ بر دو هزار و 400 هکتار را از اقدامات سال گذشته نام برد و خاطرنشان کرد: در سال جاری نیز باید مساحتی بالغ ‌بر 830 هکتار نهال‌کاری و یک هزار و 800 هکتار نیز آبیاری و مراقبت از نهال‌کاری‌های سنواتی انجام شود.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: