• سه شنبه ۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-30100-5
  • خبرنگار : 15
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

اجرای نخستین تئاتر بین المللی عروسکی آبی در یزد

نمایش عروسکی «خیمه شب بازی در آب» به عنوان مهمترین نمایش عروسکی ویتنام با بیش از ‌هزار سال قدمت در آستانه ثبت جهانی در یزد اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا-منطقه یزد، نمایش عروسکی «خیمه شب بازی در آب» به عنوان مهمترین نمایش عروسکی ویتنام با بیش از یک‌هزار سال قدمت و با هدف برقراری پیوند میراث ناملموس و فرهنگ کشورهای ویتنام و ایران ساعت 20 فردا سه‌شنبه در سالن شهید صدوقی یزد اجرا می‌‌شود.

این نمایش که در آستانه ثبت جهانی یونسکو قرار دارد به دلیل ویژگی‌‌های منحصر به فرد بسیار مورد توجه است و بازیگران و عروسک ‌گردان‌های آن در کشورهای مختلف جهان به اجرای این میراث هزارساله کشور ویتنام پرداخته‌‌اند.

نمایش عروسکی ویتنام بازتاب دهنده تمدن باستانی این کشور و گره خورده با زندگی کشاورزان است. کلام در اجرای این نمایش بسیار کم و نمایش سراسر حرکت و موسیقی است و نیاز به مترجم ندارد.

کشت برنج از اصلی‌ترین محصولات در کشور ویتنام است و نمایش خیمه شب بازی در آب توسط کشاورزان پس از برداشت برنج انجام می شود و عروسک گردانان این نمایش بعضا از خانواده‌های کشاورزان هستند.

آغاز این نمایش از 10 قرن پیش بوده که امروزه محبوبیت اجرای آن در شهرهای مدرن ویتنام کاهش داشته است .

عروسک گردانی این نوع نمایش به عنوان یک سرگرمی برای کشاورزان در فصل بیکاری انجام می شود، این فعالیت شغل محسوب نمی شود و به عنوان یک سرگرمی و سنت در میان مردم رواج دارد .

عروسک ها از چوب ساخته می شوند و سپس روی آن ها با لاک پوشیده می شود تا ضدآب شوند. هر عروسک حدود 60 سانتیمتر ارتفاع و وزنی بین 9 تا 14 کیلوگرم دارد. حرکت آن‌ها روی صحنه نیاز به مهارت و قدرت دارد و گاهی دو تا سه نفر برای این کار لازم است .

این نمایش در ایران در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز،‌ کرمان، یزد و کاشان برای آشنایی مردم ایران با فرهنگ و سنت ویتنام و با هدف جذب توریست به این کشور اجرا می شود و پیش از این نیز فعالیت هایی در زمینه اجرای موسیقی، نمایشگاه عکس و نمایش فیلم برای آشنایی با فرهنگ مردم ویتنام در ایران برگزار شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: