• یکشنبه ۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-13100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

اجرای طرح ورزش همگاني ويژه معلولان كم توان ذهني در يزد

يك موسسه توانبخشی در يزد در راستاي خلاهاي موجود در جامعه در زمينه ورزش معلولان ذهني و ضرورت ايجاد امكانات براي پر كردن اوقات فراغت اين افراد، طرح رايگان ورزش همگاني ويژه افراد كم‌توان ذهني را در استان راه‌اندازي كرده كه با استقبال خوب خانواده‌ها و نيز آموزش و پرورش استان نیز مواجه شده است.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، بي‌شك مشكلات زيادي پيش روي ورزش معلولان ذهنی وجود دارد چرا كه هماهنگي بين اعمال و رفتار اين دسته افراد كاري بسيار دشوار است و مشكلات زيادي را نيز در تعاملات اجتماعي آنها به وجود مي‌آورد.

به همين دليل نيز بسياري از سالن‌ها و اماكن ورزشي از پذيرفتن اين افراد ممانعت مي‌كنند و علي رغم نياز آنها به ورزش و تحرك و اثرات مثبتي كه حركات ورزشي در سلامت روحي و جسمي و بهبود عملكرد ذهني و حركتي آنها خواهد داشت، شاهد كم‌توجهي نسبت به ورزش معلولان ذهني هستيم.

بنا به اظهارات و درددل‌هاي خانواده‌هاي اين افراد به ويژه نوجوانان و جوانان كم‌توان ذهنيف فرزندان آنها به دليل کم‌تحرکی در معرض چاقی و ابتلا به بيماري‌هاي مختلف قرار دارند و به دليل برخي مشكلات رفتاري، نمي‌توانند به درستي با دیگران ارتباط برقرار كنند.

در همين راستا نيز يكي از موسسات توانبخشي به نام «ولیعصر(عج)» در راستای خدمت به معلولان ذهنی و با هدف پر کردن اين خلاء موجود در جامعه و به رغم تمام محدوديت‌هايي كه در اين رابطه وجود دارد، اقدام به اجرای طرح همگانی ورزش ویژه معلولین ذهنی آموزش پذير كرده است.

اين طرح كه از سال 87 در تهران شروع و در تابستان سال 93 براي اولين بار در يزد اجرايي شده، اكنون با استقبال بسياري خوبي از سوي خانواده‌ها و حتي آموزش و پرورش يزد مواجه است.

«الهه حسین‌نژاد» مسئول طرح ورزشی موسسه ولیعصر(عج) در یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، در اين رابطه به رایگان بودن اجراي اين طرح اشاره كرد و گفت: توسعه قابلیت‌هاي جسمانی، حرکتی و ذهنی مددجویان، توسعه مهارت‌های اجتماعی کودکان معلول ذهنی و ایجاد اوقات فراغت برای معلولات ذهنی از عمده اهداف این طرح است.

وي با بيان اين كه اين طرح هم‌اكنون علاوه بر يزد در شهرهاي تهران، مشهد، كاشان، شيراز  و سنندج نيز در حال انجام است، جامعه هدف اين طرح را معلولان كم توان ذهني آموزش‌پذير دختر و پسر 8 تا 20 سال ذكر كرد.

اين مسئول در مورد شرایط پذیرش معلولان در اين طرح، گفت: خوشبختانه این طرح شرایط پذیرش پیچیده‌ای ندارد و مراجعان تنها در اولین جلسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و در صورتی که بیش‌فعالی و مشکلات رفتاری حادی نداشته باشند، برای شرکت در طرح پذیرش می‌شوند .

وي با اشاره به دیگر خدمات ارائه شده در این طرح، افزود: هر چند که مسئله ورزش، هدف اصلی اجرای این طرح است اما در حاشیه این طرح فعالیت‌هایی در زمینه‌ي نقاشی و خودیاری نیز به معلولان ذهني آموزش داده می‌شود .

حسین نژاد همچنين گفت: در طرح ورزش معلولان، حمایت از خانواده‌های مددجویان کم توان‌ذهنی و افزایش آگاهی آنها در مورد نحوه تعامل با فرزندانشان نيز دنبال مي‌شود.

وي با اشاره به استقبال بسيار خوب خانواده‌هاي داراي فرزند معلول ذهني از اين طرح، عنوان كرد: خوشبختانه خوشبختانه آموزش و پرورش استان نيز استقبال مناسبي از اين طرح داشته و با معرفي معلولان به اين طرح، خدمت بزرگی  را در راستای توجه به جامعه معلولان انجام داده است .

حسین‌نژاد در پایان خواستار همكاري دستگاه‌هاي مرتبط با اين حوزه در راستاي برآورده ساختن نیازهای جامعه معلولان كم‌توان ذهنی شد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: