• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-68105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

مدرسه تاریخی ایرانشهر یزد مرمت می شود

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از آغاز عملیات مرمت و بازسازی دبیرستان تاریخی ایرانشهر در این استان خبر داد .

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «ساشا ریاحی مقدم» با اعلام این خبر افزود: مدرسه ایرانشهر مربوط به دوره قاجار است و در جبهه شمالی خیابان شهید رجایی (ایرانشهر) و به فاصله اندکی از میدان شهید بهشتی شهر یزد قرار دارد .

وي با بیان این که دبیرستان ایرانشهر نخستین دبیرستان تاسيس شده در استان است، گفت: این مدرسه تاریخی ساختمانی دو طبقه با نمایی از آجر زرد رنگ است که ساختمان اصلی آن يو( U ) شکل طراحی شده و کلاس‌های درس، اتاق‌های اداری و کتابخانۀ این بنا در تراز همکف- پشت رواق های حیاط اصلی- قرار گرفته است و مدرسه زیر زمین بزرگی نیز دارد که به آزمایشگاه اختصاص داده شده است .

ریاحی‌مقدم مصالح بکار رفته در ساختمان مدرسه را خشت، گل، آجر، کاهگل، گچ، سنگ و کاشی عنوان و اظهار کرد: ساختمان این دبیرستان از طاق‌های ضربی و با معماری جمع زیادی از استادکاران یزدی و طراحی آندره گدار فرانسوی به سبک معماری ساسانی و صفوی ساخته شده‌ است .

این مقام مسئول با اشاره به این که مدارس قدیمی از جمله بناهای تاریخی و قابل توجهی هستند که هنوز اغلب آنها در سطح استان یزد پابرجا بوده و مورد استفاده دانش‌‌آموزان قرار می‌ گیرد، گفت: با وجود بناها و ساختمان‌های جدید و امروزی هنوز تحصیل در مدارس قدیمی و تاریخی که اغلب آنها توسط معماران ماهر و هنرمند و با استفاده از خشت و گل ايجاد شده، جذابیت‌های خاص خود را دارد و دانش‌ آموزان را جذب خود می‌‌کند .

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان در پایان تصریح کرد: با توجه به اهمیت و ارزش بنا، اداره کل میراث فرهنگی استان حسب وظیفه ذاتی خود عملیات اجرایی مرمت و ساماندهی بنا را در دستور کار قرار داد و جمع‌آوری موزاییک‌های فرسوده، شفته کف حیاط ساختمان، هره چینی اطراف باغچه‌ها با آجر فرشی، ازاره چینی دیوار ساختمان اصلی با آجر نیمه فرشی همراه با بند کشی و کفسازی قسمتی از حیاط مدرسه از اهم اقداماتی است که دراین فصل از مرمت انجام خواهد شد .

گفتنی است، دبیرستان تاریخی ایرانشهر یزد در تیرماه 1377 با شماره 2048 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: