• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-176100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

370 خانوار يزدي كميته امداد يزد خودکفا شدند

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان یزد از خودكفايي 370 خانوار تحت حمایت این نهاد با جمعیت 700 نفر در سال گذشته و خروج آنها از چرخه حمایتی این نهاد خبر داد.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «امير زين‌العابدين قمي» در ادامه اين خبر با بیان این که توانمندسازی و شکوفایی استعدادها و تامین خوداتکایی نیازمندان و محرومان از مهم‌ترین اهداف این نهاد است، گفت: فراهم کردن امکانات لازم به منظور توانمندسازی، خوداتکایی، استقلال اقتصادی افراد و خانواده‌های نیازمند از طریق استعدادسنجی، مهارت‌آموزی، ایجاد اشتغال، آموزش های فنی و حرفه‌ای و اعطاء وام از مهمترین برنامه‌های کمیته امداد است .

وی با تاکید بر اجرای طرح‌های خود اشتغالی و فرصت‌های شغلی مناسب برای خانواده‌های نیازمند، افزود: مددجویان تحت حمایت با دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی و همچنین فراگیری آموزش های لازم در این زمینه به استقلال اقتصادی و خودکفایی رسیده و از چرخه حمایتی این نهاد خارج می شوند .

معاون کمیته امداد استان در مورد عملكرد اين حوزه در سال گذشته با بیان این که ۵۶۵ وام اعطایی از محل اعتبارات امدادی، یک هزار و ۱۹۲ مورد از محل قرض الحسنه بانکی و ۶۱ مورد هم به عنوان تسهیلات تلفیقی و سایر منابع بوده است، تصریح کرد: طرح‌های ایجاد شده در بخش کشاورزی ۳۰۰ مورد، دامپروری ۴۰۵ مورد، شیلات یک مورد، صنایع دستی ۱۵۲ مورد، فعالیت‌های صنعتی و معدنی ۲۴۸ مورد و خدمات ۷۱۲ مورد بوده است .

وی با بیان این که از ابتدای آغاز به کار حوزه اشتغال و خودکفایی در این نهاد تاکنون ۳۱ هزار و ۵۴۳ طرح در رشته‌های مختلف شغلی برای مددجویان ایجاد شده است، افزود: کمیته امداد استان یزد در سال گذشته ۲۶۱ میلیارد و ۷۱۹ میلیون ریال تسهیلات اشتغال‌زایی با بیش از ۱۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل در زمینه‌های کارانگیزی، توان افزایی، خودکفایی، کارآفرینی و همچنين وام تکمیلی به یک هزار و ۸۱۸ خانواده تحت حمایت و نیازمندان متقاضی از محل منابع قرض الحسنه بانکی و امدادی پرداخت کرده است .

قمی در خصوص حرفه آموزی مددجویان تحت حمایت نيز خاطرنشان کرد: کمیته امداد طی سال ۹۵ زمینه‌ي حرفه‌آموزی چهار هزار و ۵۹۴ مددجوی تحت حمایت را با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای، جهاد دانشگاهی و آموزشگاه‌های غیر دولتی فراهم کرده است .

وی با اشاره به تنوع آموزش‌های ارائه شده به جامعه هدف، تصریح کرد: در سال گذشته ۳۱۵ مددجو در دوره‌های آموزشی مهارت‌آموزی، سه هزار و ۷۴۶ نفر در دوره‌هاي پایدارسازی و توسعه، ۲۸۶ نفر در دوره‌هاي کارآفرینی و ۲۴۷ نفر نيز در دوره‌های حرفه‌آموزی شرکت کردند .

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان با بیان اینکه دوره های حرفه آموزی در زمینه‌های شغلی کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی، فعالیت‌های صنعتی و معدنی و خدمات بوده است، افزود: سه هزار نفر از حرفه‌آموزان ساکن مناطق شهری و یک هزار و ۵۹۴ مددجو در روستا ساکن هستند که حدود نیمی از آنان در دوره‌های حرفه‌آموزی در زمینه خدمات،  آموزش دیده‌اند .

وی با اشاره به عملکرد حوزه اشتغال و خودکفایی کمیته امداد در خصوص کاریابی برای مددجویان، اظهار کرد: كميته امداد در سال ۹۵ نسبت به معرفی ۹۷ نفر از مددجویان جویای کار به مراکز کاریابی و کارفرمایان متقاضی نیرو اقدام کرد که هدف از اجرای طرح کاریابی هدایت شغلی و کمک به انتخاب مشاغل مناسب، توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت از طریق فراهم کردن زمینه اشتغال مددجویان در بخش‌های دولتی و خصوصی، بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های مختلف استان برای اشتغال به کار و کسب درآمد پایدار و اشاعه فرهنگ کار و تلاش است .

قمی با اشاره به ارائه بسته‌های تشویقی به کارفرمایان به ازای اشتغال مددجویان و فرزندان مددجو، افزود: کمیته امداد در قالب بسته‌های تشویقی، حق بیمه سهم کارفرما را طی مدت دو سال برای ایجاد انگیزه در کارفرمایان و کارآفرینان برای بکارگیری و استخدام مددجویان پرداخت می‌کند .

اين مسئول در پايان نيز مورد شیوه پرداخت حق بیمه سهم کارفرما توسط کمیته امداد اظهار کرد: پرداخت ۱۰۰ درصد حق بیمه سهم کارفرما در سال اول و ۵۰ درصد در سال دوم و همچنین پرداخت هزینه برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارتی جهت کارجویان، متناسب با نیاز کارفرما قبل از شروع به کار مددجو از جمله اقدامات تشویقی کمیته امداد برای کارفرمایان است .
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: