• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-67101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

يك چهارم برق مصرفي ساختمان‌ها مربوط به وسايل سرمایشی است

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان یزد اعلام کرد: عامل افزایش مصرف و پیک بار در فصل تابستان، استفاده از سیستم سرمایشی به ويژه در ساعات 12 تا 16 است .

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمد میرشمس» در حاشیه نشست کمیته نظارت بر انرژی ساختمان‌های اداری تاکید کرد: به صورت ميانگين 26 درصد مصرف برق ساختمان‌ها در کشور مربوط به وسايل سرمايشي است كه اين ميزان در مناطق مختلف آب و هوايي با توجه به نوع مصرف و فرهنگ خانوارها متفاوت است .

وی با اشاره به اینکه  استفاده از کولر در روزهای گرم سال امری حیاتی است اما می‌توان با تدابیر مدیریت مصرف از مصرف آن کاست، افزود: استفاده از ترموستات برای کنترل لوازم سرمایشی و قرار دادن درجه ترموستات بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد از مصرف بیهوده برق جلوگیری می‌کند .

میرشمس با اشاره به این که كم مصرف‌ترين كولرهاي گازي نيز حدوداً چهار برابر نسبت به کولرهاي آبی، برق مصرف می‌کنند، افزود: نصب سایبان روی کندانسور دارندگان کولر گازی و سایبان براي کولرهای آبی به طور چشمگیری در افزایش بازدهی انها موثر هستند .

وی همچنين به مردم توصیه کرد كه در هنگام خرید کولر به ميزان مصرف انرژي آن توجه داشته باشند چرا كه میزان مصرف برق در سطح مصرف انرژي G   نسبت به گرید   A بیش از 2.5 برابر است .

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان تعویض سالانه‌ي پوشال کولرهای آبی، رنگ‌آمیزی کانال‌ها با رنگ سفید برای جذب کمتر گرما، استفاده از دور کم  و نصب کلیدهای ترموستات‌دار را از روش‌های کاهش مصرف برق کولرهای آبی دانست .

ميرشمس در اين نشست نکاتی را در خصوص بازرسی و ممیزی ساختمان‌های اداری نيز مطرح کرد و نظرات حاضرین را در اجرای آن جویا شد .

دکتر «فرشاد نصراللهی» مدرس معماری دانشگاه اصفهان هم در این نشست تقویت نگاه ویژه به ساخت ساختمان‌های کم انرژی و صفر انرژی در کشور را با اهمیت دانست و گفت: برای طراحی این ساختمان‌ها در نظر گرفتن فاکتورهای زیست محیطی، توجه به بخش کاهش مصرف انرژی، حوزه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی اهمیت بسزایی دارد .

وی افزود: توجه به تابش نور خورشید، تهویه طبیعی ساختمان، سقف سبز براي کمک به جمع‌آوری آب باران و مطالعات اقلیمی و اقتصادی مرتبط با اقلیم را باید در طراحی این قبیل ساختمان‌ها درنظر داشت .

این مدرس دانشگاه گفت: برای بازطراحی ساختمان‌ها ، ایجاد الگوي مناسب برای مردم نقش مهمی را خواهد داشت .انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: