• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-65101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

مدير عامل آب منطقه‌اي يزد:

برداشت بي‌رويه عامل شور شدن منابع آب استان است

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد شور شدن کیفیت منابع آب موجود را به علت برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی و هجوم آب شور است .

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمدمهدی جوادیان‌زاده» در نخستين نشست شورای حفاظت از منابع آب استان در سال جاری كه با محوريت بررسی پیشرفت طرح احیاء و تعادل‌بخشی و بررسی وضعیت روان آب‌های استان و علل کاهش آن برگزار شد، تصريح كرد: شور شدن کیفیت منابع آب موجود به علت برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی و هجوم آب شور، نصب آب ‌شیرین‌کن‌های غیرمجاز در نقاط مختلف دشت و نفوذ پساب آنها، آبیاری غرقابی باغات و مزارع است.

وي در مورد پیشرفت طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب استان در سال 1395 و وضعیت روان آب‌های استان و علل کاهش آن نيز گزارشی ارائه كرد.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد ابراز كرد: در جمع‌بندی وضعیت بارش در استان یزد، براساس آمار 29 ساله متوسط بارش استان 100 میلیمتر بوده كه براساس آمار 20 ساله اخیر، به 89 میلیمتر کاهش یافته است .

وی افزود: بر اساس آمار بارش 20 ساله قبل از سال آبی 86-85 متوسط بارش استان 112 میلیمتر و توزیع زمانی و مکانی و نوع بارش‌ها حاکی از تغییر الگوهای فشار و بارش در ایران مرکزی است.

جوادیان‌زاده عوامل کاهش حجم رواناب‌ها در استان را کاهش بارندگی و پراکندگی بارش‌ها، دخل و تصرف در بستر رودخانه‌ها و تغییر مسیر جریان آب رودخانه به خارج از بستر و انتقال آن به گوراب‌ها و استخرهای ذخیره‌ای، حفر بی‌رویه چاه‌های غیرمجاز خانگی به دلیل تغییر کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی و توسعه مسکونی روستاها عنوان کرد .

این مقام مسئول عدم رعایت حریم کیفی چاه‌ها و منابع آب شرب، تخليه فاضلاب صنعتي و زباله در بالادست چاه‌هاي آب چرخاب، دفع غیربهداشتی فاضلاب در قسمت بالادست چاه‌های آب شرب، پیشروی و ساخت گلخانه‌ها در قسمت بالادست محدوده‌های تامین آب شرب از جمله در منطقه یزدگرد، انباشت کود در مجاورت گلخانه‌ها، دفع غیربهداشتی فاضلاب واحدهای صنعتی و خدماتی خارج از شهرک‌های صنعتی، معضل مربوط به حمل فاضلاب توسط تانکر و تخلیه فاضلاب در مکان‌های غیرمجاز از جمله اطراف چاه‌های آب شرب را به عنوان تهدیدات کیفی منابع آب شرب در استان برشمرد.

جوادیان‌زاده اقدامات کیفی انجام شده در سال 95 شرکت آب منطقه‌ای یزد را نيز فريز كردن محدوده چاه‌هاي شرب منطقه يزدگرد و چرخاب، فريز كردن محدوده چاه‌هاي آب شرب تفت، اطلاع رسانی و هشدار، نمونه‌برداري از منابع آب شرب، تعيين حريم كيفي چاه‌ها و منابع آب شرب، شناسايي واحدهاي آلاينده منابع آب، جلوگيري از استقرار واحدهاي آلاينده در قسمت بالادست منابع آب شرب و مناطقي كه سطح آب سفره بالاست را نام برد .

«سید محمد میرمحمدی» استاندار یزد نيز در اين نشست عنوان كرد: تقویت نگاه فنی و تخصصی در مسائل آب ضروری است و حرف‌ها زمانی قابل‌قبول است که تخصصی بیان شود.

وي با بيان ايم كه حرف‌ها در برخی از موارد کاملاً غیر کارشناسی است و نمی‌توان با این روند برنامه‌ریزی صحیحي داشت، تاكيد كرد: لازم است تجارب نادرست در حوزه آب را آسیب‌شناسی تا از تکرار آن‌ها جلوگیری کنیم .

ميرمحمدي اظهار كرد: قابل ‌قبول نیست که گفته می‌شود برخی واحدهای صنعتی در سیستم فاضلاب مشکل‌ دارند چرا که یک واحد صنعتی باید در زمان ساخت، سیستم فاضلاب خود را پیش‌بینی کند .

وی افزود: جلساتی که برگزار می‌شود صرفاً جای طرح مشکلات نیست و بايد قبلاً برای رفع مشکلات تلاش شده باشد و ضمن اعلام نتیجه، راه‌کارهای بعدی بررسی شود .

میرمحمدی تصریح کرد: برای برنامه‌ریزی رفع مشکل فاضلاب صنعتی باید به‌طور تخصصی، شناسنامه‌ای تهیه شود که کدام فاضلاب صنعتی منابع آب را آلوده می‌کند و شرایط زمین‌شناسی و دلیل احتمال نفوذ آب آلوده مشخص شود .

وي در مورد نصب کنتورهای هوشمند نيز اظهار كرد: نصب کنتورهای هوشمند در یک سال گذشته مطلوب بوده و اگر نیاز است، ادامه داشته باشد ولی نصب کنتور نباید مانع و محدودیتی برای استفاده مردم از آب باشد و فقط برای رصد و برنامه‌ریزی به کار گرفته شود .

استاندار گفت: درصورتی‌ که ساخت استخر با هدف تنظیم مصرف و تعادل سفره‌های آب زیرزمینی باشد، خوب است ولی درصورتی‌ که استخر ذخیره آب و اسباب توسعه کشت باشد، نباید انجام شود چرا که در استان توسعه سطح زیر کشت ممنوع است .

ميرمحمدي در پايان نيز در خصوص آلودگی آب توسط کودهاي شیمیایی نيز گفت: درصورتی ‌که چنین موردی از سوی مسئولان دیده شد باید جهاد کشاورزی موضوع را پیگیری کند .انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: