• پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-160100-5
  • خبرنگار : 15
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

آغاز سنجش سلامت 25 هزار کودک بدو ورود به دبستان در یزد

رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان گفت: خانواده‌های دارای فرزند هفت ساله از 21 خرداد ماه همزمان با ثبت نام اولیه فرزندشان به پایگاه های سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان معرفی خواهند شد.

به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«مصطفی پایدار» با بیان این که 16 پایگاه سنجش اولیه و یک پایگاه تخصصی کار سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان را در یزد آغاز کردند، اظهار کرد: مدارس ابتدایی با دریافت مدارک دانش آموزان ضمن ثبت نام اولیه آنان در پایه اول ابتدایی مشخصات دانش‌آموزان را در سامانه الکترونیکی سنجش سلامت سال تحصیلی 97-96 وارد می کنند و پس از تعیین نوبت ایشان را به یکی از پایگاه‌های اولیه سنجش سلامت معرفی می‌کنند.

وی افزود: براساس تصمیم شورای برنامه‌ریزی و سیاست گذاری سنجش سلامت وزارت آموزش و پرورش ، امور مربوط به ثبت نام ، نوبت دهی و ثبت اطلاعات شناسنامه سلامت دانش آموزان به صورت الکترونیکی انجام می پذیرد.

پایدار گفت: کار نوبت دهی دانش آموزان در مدارس محل تحصیل دانش آموزان از 10 خرداد شروع شده و انجام معاینات سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان از 21 خرداد لغایت شهریورماه در 16 پایگاه سنجش اولیه در سطح استان و یک پایگاه تخصصی در مرکز استان انجام می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: در شهر یزد پنج پایگاه سلامت اولیه و یک پایگاه تخصصی برای سنجش سلامت کودکان در حال ورود به دبستان در نظر گرفته شده است و ابراز امیدواری کرد امسال بیش از 25 هزار کودک هفت ساله بدو ورود به دبستان و 9600 نفر نوآموز پیش دبستانی در سطح استان در فرایند سنجش سلامت شرکت کنند.

پایدار افزود: در فرایند سنجش سلامت ، دانش آموزان در زمینه های بینایی، شنوایی، قد و وزن، دهان و دندان، آمادگی تحصیلی، اختلال رفتاری، گفتاری و اوتیسم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.ایشان افزودند کار سنجش سلامت کودکان در دو مرحله ارزیابی اولیه و تخصصی انجام خواهد شد. در مرحله مقدماتی ارزیابی‌های بهداشتی، بینایی، شنوایی، آمادگی تحصیلی، پایش رشدی، ارزیابی اختلالات گفتاری، دهان ودندان ومعاینات پزشک عمومی بررسی می شود و درصورتی که کودک درهریک ازمراحل ارزیابی موفق به کسب نمره لازم نشود برای ارزیابی تخصصی معرفی می گردد. دراین مرحله نوآموزانی که نیاز به ارزیابی تخصصی نداشته باشند پس از انجام معاینات به دبستان مورد تقاضای ثبت نام خود معرفی می شوند.

رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان با اشاره به این که براساس آمارهای ملی و جهانی بین 10 تا 15 درصد از کودکان به نحوی دچار نارسایی های جسمی ، حسی یا رشدی هستند و تشخیص به موقع این کودکان نه تنها می تواند از بروز یا تشدید بیماری و معلولیت ها ی ایشان جلوگیری کند بلکه موجب پیشگیری از مشکلات آموزشی و کمک به درمان و یا کاهش اثرات ناهنجاری های مربوطه نیز خواهد شد بنابر ابن هدف از برگزاری سنجش سلامت کودکان بدوورود به دبستان را تشخیص و شناسایی به موقع نارسایی های جسمی کودکان ، پیشگیری از بروز و تشدید بیماری ها ، ارزیابی وضعیت آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان ، تشخیص به موقع کودکان با نیازهای ویژه و جایدهی صحیح آنان در نظام آموزشی همچنین کمک به جلوگیری از آفت تحصیلی دانش آموزان در طول دوران تحصیل عنوان کرد.

وی خطاب به خانواده دانش‌آموزان گفت: ضمن مراجعه به موقع به مدارس محل ثبت‌نام فرزندشان جهت اخذ نوبت و دریافت معرفی نامه ، با همراه داشتن مدارک زیر در موعد مقرر به پایگاه‌های اولیه‌ای که از طرف آموزش و پرورش استثنایی تعیین شده است مراجعه و خدمات مربوطه را دریافت نمایند :

 1- اصل شناسنامه دانش آموز و والدین .

2- کارت واکسینا سیون کامل شده( والدین قبل ازحضوردرپایگاه سنجش برای تکمیل کارت واکسن فرزند خود به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند.)

3- هزینه ارزیابی ومعاینات مربوطه 

4- معرفینامه از دبستان محل ثبت نام کودک .( بواسطه ثبت نام الکترونیکی در سامانه سنجش )

5- یک قطعه عکس 4*3 کودک

رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان و دبیر اجرایی سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان تاکید کرد : خستگی و گرسنگی از جمله عواملی هستند که بر عملکرد کودک تاثیر نامطلوب دارند  لذا اطمینان حاصل شود که کودک خسته یا گرسنه نباشد.

همچنین از به کار بردن کلماتی نظیر تست، آزمون که ممکن است موجب نگرانی و اضطراب کودک شود خودداری شود.

گفتنی است؛ برنامه سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان از سال 1372 تاکنون و با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرا می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: