• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-61101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

راه‌اندازي مجتمع‌هاي خدمات رفاهي و اجتماعي در شهرك‌هاي صنعتي يزد

مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان يزد گفت: به منظور فراهم سازي زمينه‌هاي ايجاد و گسترش امور اجتماعي و بهبود وضعيت رفاهي و درماني كارگران، مجتمع‌هاي رفاهي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي راه‌اندازي مي‌شود .

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمدحسين رياحي» در نشست مشترك با شركت شهرك‌هاي صنعتي استان و نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي اعم از كانون انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي، بهزيستي، تامين اجتماعي و اداره كل صنعت، معدن و تجارت استان به امضاي تفاهم نامه‌اي در اين رابطه في‌مابين معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي و سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران اشاره كرد.

وي در خصوص اهداف اين تفاهم نامه نيز گفت: افزايش سطح كمي و كيفي خدمات اجتماعي و بهبود شرايط رفاهي كارگران، افزايش بهره وري و بهبود كمي و كيفي فضاي كسب و كار و ترويج فرهنگ سلامت از جمله اهداف اين تفاهم‌نامه است .

اين مسئول در ادامه تنوع‌بخشي به خدمات اجتماعي و رفاهي و درماني كارگران از طريق تجميع فعاليت‌هاي مذكور در قالب مجتمع‌هاي رفاهي و نيز توجه به ارتقاي نشاط اجتماعي در جامعه هدف را از ديگر اهداف تفاهم‌نامه ساماندهي خدمات رفاهي و اجتماعي كارگران در شهرك‌هاي صنعتي عنوان كرد .

رياحي بر توجه به ايجاد و گسترش كمي و كيفي امكانات و خدمات اجتماعي و رفاهي كارگران تاكيد كرد و افزود: از مشكلات اصلي جامعه كارگري در زمينه‌ي خدمات رفاهي پيش‌بيني شده در فصل هشتم قانون كار و ساير فصول، ميزان عرضه ناكافي و تقاضاي مضاف استفاده از خدمات رفاهي است .

وي با بيان اين كه تفاهم‌نامه ساماندهي خدمات رفاهي و اجتماعي كارگران در شهرك‌هاي صنعتي، مسئله‌اي برد- برد است، گفت: با توجه به جايگاه شركت شهرك‌هاي صنعتي در مبادي اصلي شهر، اين ظرفيت برد-برد فراهم شده است .

مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان در اين زمينه اعلام كرد: اجرايي شدن اين طرح و ساخت مجموعه خدمات رفاهي و اجتماعي در شهرك‌هاي صنعتي‌ كه جايگاه مناسبي دارند، علاوه بر سرمايه‌گذاري صورت گرفته و درآمدزابودن آن براي اين شهرك‌ها و سرمايه‌گذاران، مي‌تواند خدمات دهي به افراد مستقر در شهرك‌ها را نيز در برداشته باشد .

رياحي ادامه داد: همچنين مي‌تواند براي خانواده‌هاي اين افراد، عابران و عموم مردمي كه از كنار اين شهرك و مجموعه خدماتي رفاهي مي‌گذرند، مفيد باشد و در نتيجه براساس دسترسي مناسبي كه فراهم مي‌شود، خدمات‌رساني در حوزه‌هاي مختلف اعم از رفاهي، اجتماعي و درماني فراهم مي‌آيد .

وي در ادامه خاطرنشان كرد: اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان به منظور فراهم‌سازي زمينه‌هاي ايجاد و گسترش امور اجتماعي و بهبود وضعيت رفاهي و درماني كارگران از طريق راه‌اندازي مجتمع‌هاي رفاهي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي با شركت شهرك‌هاي صنعتي همكاري لازم را دارد .

مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان يكي از راهكارهاي سرمايه‌گذاري در اين طرح را سرشكن‌كردن سرمايه‌گذاري بين صنايع مستقر در شهرك مربوطه خواند و ابراز اميدواري كرد كه با برنامه‌ريزي مناسب به منظور ايجاد و گسترش مجتمع‌هاي رفاهي، روز به روز شاهد ارتقاي امكانات به لحاظ كيفيت و تنوع خدمات اجتماعي رفاهي كارگران باشيم .

شهرك‌هاي صنعتي يزد و ميبد پايلوت راه‌اندازي اين مجتمع‌ها

«سيد مسعود عظيمي» مدير عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي يزد نيز در اين نشست با اشاره به تفاهم‌نامه ساماندهي خدمات رفاهي و اجتماعي كارگران در شهرك‌هاي صنعتي، اعلام كرد: پس از بررسي‌هاي صورت گرفته، شهرك صنعتي يزد و جهان‌آباد ميبد به عنوان پايلوت در اين زمينه انتخاب شدند .

وي با تشريح مختصري از ظرفيت‌هاي هر دو شهرك مذكور و منابع موجود، گفت: بر همين اساس شرايط سرمايه‌گذاري و انجام كار براي ساخت اين مجموعه‌هاي تفريحي بايد در سه بخش شامل در نظر گرفتن شرايط موجود، پنج سال آينده و ظرفيت‌نهايي از بخش‌هاي مطروحه، مطرح شود.

عظيمي به تعهدات سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي مندرج در اين تفاهم‌نامه اشاره و اظهار كرد: همكاري در شناسايي و بررسي نواحي شهرك‌ها و واحدهاي صنعتي و صنفي و خدماتي كه داراي پتانسيل مناسب از نظر ميزان ظرفيت نيروي كار شاغل به لحاظ ايجاد مجتمع‌هاي رفاهي هستند، از جمله تعهدات مربوطه است .

عظيمي همكاري به منظور تامين عرصه موردنياز براي ايجاد مراكز درماني، بهداشتي و رفاهي در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي داراي شرايط ايجاد اين مراكز و تامين مكان مناسب در شهرك‌ها و نيز نواحي داراي امكانات لازم و همچنين مساعدت و همكاري لازم با اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي جهت ايجاد ارائه خدمات بهداشتي، رفاهي و درماني به كارگران شاغل در شهرك‌ها و نواحي صنعتي را از ديگر تعهدات شركت شهرك‌ها در اين تفاهم‌نامه برشمرد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: