• سه شنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-59105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

بافت تاریخی عقدا چند گام تا ملي شدن

مدیر پایگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان اردکان از قرار گرفتن بافت تاریخی شهر عقدا در نوبت ثبت ملی خبر داد.

«محسن میرجانی» در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا – منطقه يزد، در اين باره تصريح كرد: پرونده اين بافت تاریخی كه شامل جمعاً 40 هکتار عرصه ثبتی مشتمل بر 16 هکتار بافت تاریخی و 24 هکتار باغات است، در نوبت ثبت ملي قرار گرفته است.

وی با بيان اين كه منابع و کتب تاریخی بنیان اين شهر كهن را به پیش از اسلام نسبت و موسس آن را سرداری ساسانی به نام عقدا ذكر مي‌كنند، از عمده بناهاي ديدني آن را مسجد جامع عقدا، کاروانسرای ابوالقاسم رشتی، حصار خواجه نصیر، قلعه سام، حمام نو و مسجد شمس برمي‌شمارد.

به گفته ميرجاني، مسجد جامع عقدا با توجه به وجود شواهدی مبني بر سیر تبدیل آتشکده‌هاي دوران ساسانی به مساجد اسلامی، يكي از مهمترين بناهاي اين مجموعه و مورد توجه گردشگران و محققان است.

وی در ادامه با اشاره به این که شهرستان اردکان هم‌اكنون داراي هشت بافت تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است، اظهار كرد: بافت‌های داخل  و خارج از حصار اردکان، شریف آباد، ترک‌آباد، احمدآباد، چاه افضل و سروسفلی از مجموعه بافت‌های ثبت ملي شده اردکان است و به تازگي نيز بافت تاریخی روستای هفتادر به ثبت ملي رسیده است .

این باستان‌شناس با ابراز نگرانی از عدم حمایت مناسب از بافت‌های ثبتی، موضوع مهم بعد از ثبت ملي اين بافت‌هاي تاريخي را داشتن برنامه مناسب  جهت حفظ و احیاء آنها ذكر كرد.

ميرجاني در پايان نيز تاكيد كرد: روستاهای گزستان، پتکستان، شمس آباد و تعدادی دیگر از روستاهای منطقه اردکان دارای محوريت فرهنگی هستند که این ویژگی در اکثر آنها بدیهی به نظر می‌رسد و قابلیت به ثبت رسیدن آنها در فهرست آثار ملی وجود دارد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: