• یکشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-53105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

مرمت و احیاء چاپارخانه عقدا در اردکان وارد فصل سوم شد

  فصل سوم مرمت و احیاء چاپارخانه عقدا شهرستان اردکان با هدف ادامه و تکمیل اقدامات مرمتی بنا در فصل‌های اول و دوم آغاز شد.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «ساشا ریاحی مقدم» سرپرست معاونت ميراث فرهنگي اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در اين مورد افزود: چاپارخانه عقدا یک اثر فرهنگی و تاریخی است که در شهرستان اردکان، بخش عقدا، بیرون از محدوده شهر خرانق در مجاورت کاروانسرای ابوالقاسم رشتی و همچنین در کنار محور ارتباطی یزد – اصفهان قرار دارد .

وي با بیان این که این بنا براساس پلان چهار ضلعی و مستطیل شکل و با راستای شمالی و جنوبی ايجاد شده و مصالح اصلی آن خشت، گل و چینه است، گفت: ساختمان چاپارخانه دارای چهار برج و یک ورودی است، ورودی این مجموعه در جبهه غربی آن واقع شده و درگاه ورودی به صورت دو طبقه نماسازی شده و تزیینات بنا در کنگره‌های بالایی بنا دیده می‌شود، برج‌های چاپارخانه دارای تیرکش و لبه های کنگرهدار هستند که به نوعی وضیفه جان‌پناه و موضع‌گیری نظامی را نیز برای ماموران و ساکنان مجموعه فراهم می‌آوردند .

ریاحی‌مقدم، این بنا را با توجه به مختصاتی چون شیوه اجرای تویزه ها و طاق ها و نمای دو اشکوبه ورودی آن متعلق به اواخر دوره صفویه دانست و اظهار كرد: این اثر تاریخی فاخر و ارزشمند با کارکرد اجتماعی و عام‌المنفعه یکی از مظاهر توجه و اهتمام دولت صفویه برای ارتباط و پیوستگی بخش های مختلف کشور بوده که به نوعی به یکپارچگی و موجودیت کشور ایران می‌انجامیده است .

این مقام مسئول در ادامه شرح مختصری از روند مرمت و احیای این مجموعه در طی دو فصل کاری ارائه کرد و گفت: وضعیت ناهنجار کالبدی و ساختاری و دخل و تصرف‌های سال‌های گذشته در حریم این اثر تاریخی و ثبتی، اولویت‌های آغازین کار را بر مبنای طرح نجات بخشی و مرمت اضطراری متمرکز ساخت.

وي ادامه داد: بدین منظور ابتدا دیواره‌های اصلی و برج‌های چهارگانه این مجموعه که به واسطه خوردگی و فرسودگی در خطر فروپاشی و نابودی بودند با استفاده از مصالح همگون و متناسب با جغرافیا و اقلیم منطقه پی‌بری و شفته‌ریزی شدند.

رياحي‌‌مقدم خاطرنشان كرد: در فصل دوم مرمت این مجموعه، در راستای فعالیت‌های فصل اول اولویت‌های کاری و شرح خدمات و آیتم‌های تعریف شده بیشتر در فضای داخلی و ساماندهی آن متمرکز شد به طوري كه در ابتدا کلیه دخل و تصرفات و ساخت و سازهای غیر مجازی که بواسطه کاربری‌های فرعی در سال‌های گذشته ایجاد شده بود با نظارت ناظر مجموعه تخریب و جمع آوری شد و در ادامه با توجه به خط و ربط‌های موجود و پلان اصلی بنا، با استفاده از مصالح بومي، کلیه فضاهای داخلی و اصیل این مجموعه بازسازی و احیا شد .

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان تصریح کرد: فصل سوم مرمت این بنا با هدف ادامه و تکمیل اقدامات مرمتی بنا و اتمام این طرح تاریخی و مهم که می‌تواند نقش زیادی در جذب توریست و فعالیت‌های فرهنگی و موزه‌ای در منطقه داشته باشد، هم‌اکنون شروع شده است.

به گفته وي، اجرای کاهگل ته‌کش و روکش نمای بیرون، مرمت و بازسازی کنگره‌های اطراف بنا، پاکسازی نمای آجری،اجرای بندکشی نما و اجرای کاهگل و کفسازی فضای داخلی  بنا از جمله اقداماتی است که قرار است در این فصل از مرمت انجام شود .

رياحي‌مقدم در پايان ياداور شد: این بنا در گذشته محل نگهداری اسب‌های تازه نفس جهت تحویل به پیک‌های حکومتی و محل استراحت مختصر پیک‌ها بوده است .

گفتنی است: چاپارخانه عقدا شهرستان اردکان به شماره 17897 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: