• جمعه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-15103-5
  • خبرنگار : 15
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

نویسینده خاطرات جامعه پزشکی در گفت و گو با ایسنا:

خاطرات و تجارب پزشکان الگویی موثر برای نسل جدید این حرفه است

پزشکان از جمله عناصر تأثیرگذار در جامعه هستند که در شرایط مختلف جنگی، صلح و بحرانی نقش مهمی در ثبات و آرامش مردم ایفا کرده و می‌کنند.

جامعه پزشکی کشور در هشت سال دفاع مقدس خطرات مختلف را به جان خریده و دوشادوش رزمندگان اسلام از حریم و کیان ایران اسلامی در برابر متجاوزان دفاع کردند.

ثبت خاطرات این قشر موثر نقش مهمی در انتقال ارزش‌های انسانی و حرفه‌ای جامعه پزشکی به نسل جدید ایفا می‌کند و جامعه را به سمت تعالی هرچه بیشتر تفکر و ارزیابی از فعالیت پزشکان هدایت کرده تا برخی بدبینی ها به خاطره سهل‌انگاری یا اشتباه تعداد معدودی را به حساب تمام این جامعه زحمت کش نگذارند.

«احمدلاجوردی» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، با اشاره به ضرورت ترویج ارزش‌های انسانی و ایثارگرانه اقشار مختلف به نسل جدید، اظهار کرد: نویسندگان نقش مهمی در انتقال باورهای انسانی و روحیه فداکارانه گذشتگان به جوانان امروزی ایفا می کنند.

وی ایجاد زمینه‌های مختلف در راستای آشتی دادن نسل جوان با مطاله را ضروری دانست و بیان کرد: توسعه فرهنگی و اجتماعی ایران اسلامی مستلزم توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه بین نسل جوان است.

این نویسنده پیشکسوت در مورد خاطرات زندگی شخصی و حرفه‌ای خود افزود: من از کلاس هشتم دبیرستان نوشتن را شروع و تقریبا هر هفته در مدرسه و سر کلاس درس انشا قرائت می کردم.

لاجوردی متولد 17 خرداد 1323 است که از سال 1340 فعالیت خود را در رشته نویسندگی آغاز کرده است.

کتاب‌های «رقص تارزن» با موضوع زندگی یک تارزن که به دلایل مختلف بعد از 20 سال پس از قطع دو دست به روستای محل زندگی خود باز می گردد، اولین کتابی است که توسط وی تهیه و به چاپ رسیده است.

کتاب‌های «من یک رزیدنتم» با موضوع بیان خاطرات رزیدنت‌های دانشگاه علوم پزشکی،«صخره من و تنهایی» عبارت از قصه‌های بلند و کوتاه، کتاب «پرسه در دیار غریب» با موضوع خاطرات پزشکان مطرح در هشت سال دفاع مقدس و «حرف‌هایی برای گفتن» با موضوع جملات و نوشته کوتاه و آموزنده، از دیگر آثاری است که توسط احمد لاجوری تهیه و نگارش شده است.

اولین مسئول آموزش دانشگاه علوم یزشکی شهید صدوقی یزد در ادامه خاطرات دکتر«محمدعلی صالحیان» یکی از پزشکان شاخص یزدی را از جمله موضوعات کتاب پرسه در دیار غریب عنوان کرد و گفت: در کتاب هایی که تاکنون به چاپ رسیده خاطرات پزشکان قدیمی استان و کشور نظیر دکتر منصور آذربال، دکتر طباطبایی، دکتر حسن ابوالقاسمی، دکتر اکبری، دکتر مرندی، دکترعلی نوبخت، دکترعزیزی، دکتر کلانتر معتمد و دکتر دوایی تهیه و نگارش شده است.

این نویسینده پیشکسوت هدف از نگارش کتاب‌های مختلف را اول ارضای ذات پژوهشگرانه خود و در ادامه انتقال مفاهیم عملی و اصلی ایثار و فداکاری جامعه پزشکی به نسل جدید این حرفه دانست و بیان کرد: این که ما بدانیم پزشکان قدیمی و مدیران امروز کشور با چه رشادت ها و ایثارگری‌هایی در مواقع بحرانی مختلف از ارزش های انسانی، علمی، فرهنگی و اجتماعی کشور دفاع می کردند نقش مهمی در هدایت نسل امروز به سمت ارزش‌های مختلف ایفا می‌کند.

اولین مسئول آموزش دانشگاه علوم یزشکی شهید صدوقی یزد با بیان این که پزشکان نقش مهمی در پشتیبانی از رزمندگان اسلامی در هشت سال دفاع مقدس ایفا کردند، تصریح کرد: چاپ این چنین کتاب‌هایی کمک بسیاری به پزشکان و رزیدنت‌های نسل جدید کشور است.

لاجوری بیان یک سری از فوت و فن‌های حرفه‌ای را از جمله ویژگی‌های نوشته در کتاب‌های خود دانست و بیان کرد: کتاب‌هایی که تاکنون توسط من نگارش و به چاپ رسیده در حقیقت بیان جامعی از خاطرات و وقایق گذشته نسل‌های قدیمی جامعه پزشکی کشور است.

دکتر سیدمحمد پور حسینی، دکتر پرویز طوسی، دکتر محمدحسین دهقان، دکترمحمدرضا جعفری نسب، دکترمحمد تقی صالحیان و دکتر فتح العلومی را از دیگر پزشکان شاخص و پیشکسوت استان یزد هستند که تارخ زندگی حرفه‌ای و همچنین ایثارگری‌های آنها در هشت سال دفاع مقدس در کتاب‌های احمد لاجوری نگارش شده است.

این نویسنده پیشکسوت در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: کتاب‌های «نوش دارویی قبل از مرگ سهراب» به موضوع خاطرات پزشکان در جبهه،«آنور آبی‌های» با موضوع بیان خاطرات ایرانی‌های مقیم خارج از کشور و رمان «باران» با موضوع مواد مخدر، از دیگر کتاب های تهیه شده توسط وی بوده که آماده چاپ است.

اولین مسئول آموزش دانشگاه علوم یزشکی شهید صدوقی یزد خطاب به مسئولان و جوانان، تأکید کرد: با توجه به این که در عصر امروز به دلیل پیشرفت‌های مختلف فناوری و تکنولوژی افراد به ویژه جوانان ساعت‌های زیادی را مشغول استفاده از تلفن همراه هستند، مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی و آموزشی باید شرایط لازم برای جایگزینی مطالعه کتاب به جای استفاده های بی رویه از موبایل را در جامعه ایجاد کنند.

این نویسنده پیشکسوت خاطرنشان کرد: علی‌رغم این که تاکنون خاطرات زیادی از حضور فعال و موثر پزشکان در جبهه‌های مختلف چاپ و ثبت شده است ولی هنوز بسیاری از خاطرات و تجارت موثر و کلیدی پزشکان گمنام مانده که لازم است برای پیشرفت حرفه‌ای نسل امروز و ثبت در تاریخ بازگو شوند.

لاجوردی در پایان خطاب به پزشکان، گفت: من آمادگی کامل برای ثبت و همچنین نگارش خاطرات ستارگان جامعه پزشکی کشور را دارم.

گفتنی است؛ احمد لاجوری طی بیش از 30 سال خدمت در جامعه دانشگاهی کشور نظیر تکینیکوم نفیسی، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشکده پزشکی شهید بهشتی، ارتباط نزدیک و صمیمی با دانشجویان رشته‌های مختلف ایجاد کرده و این موضوع را یکی از افتخارات دوران خدمت خود می‌داند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: