• چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-41105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

مهارت ساخت سنتی قندچین در ندوشن، ثبت ملي شد

مدير کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد اعلام كرد: مهارت ساخت سنتی قندچین در ندوشن در فهرست ملی نیازمند پاسداری فوری کشور به ‌ثبت رسید .

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «فاطمه دانش یزدی» ضمن اعلام این خبر افزود: حرفه آهنگری در بیشتر استان‌های ایران، از جمله در یزد، تاریخچه ای بسیار طولانی دارد و در گذشته به عنوان یکی از حرفه‌های مهم و شاخص در نواحی مهریز، ندوشن، عقدا و اردکان، خضر آباد و روستای سخوید به شمار می‌آمده است.

وي افزود: این حرفه دیرینه استان گرچه در بین مردمان این دیار سال‌ها دوام یافته و هنوز هم کم و بیش به حیات خویش ادامه می‌دهد اما رفته رفته با تحولات جدید و مدرن، از رونق آن کاسته شده است .

مدیر کل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: در گذشته که کارگاه‌‌های آهنگری فعال بودند، عمدتاً وسایل مورد نیاز کشاورزان، نانوایان، قالی‌بافان، زیلوبافان، باغداران، نعلبندان و انواع وسایل مورد نیاز منازل را تهیه می‌کردند که این وسایل عبارت از قندچین یا قندشکن، چاقو، کلنگ، قیچی، انبر، شمشیر، پره‌ های آهنی(دیسک)، چرخ خرمنکوب، نعل و میخ برای نعل بندی ستوران، چفت، حلقه و میخ در، کلید، قفل و غيره بود.

این مقام مسئول با بیان این که طبق بررسی‌های انجام شده، از 33 کارگاه سنتی آهنگری در استان پنج کارگاه فعال است و در هر کارگاه دو نفر به تولید مصنوعات از قبیل انواع چاقو، قیچی، کارد، قندچین، قپان و غیره اشتغال دارند، گفت: قند‌چنین سازی یکی از مشاغل مربوط به آهنگری سنتی است که در منطقه ندوشن و همچنین نیر و سخوید شهرستان تفت استان یزد دایر است .

دانش یزدی در ادامه اشاره‌ای به استادکاران فعال در زمینه ساخت قندچین در استان داشت و بیان کرد: استاد «حسین علی جعفری» از ابزارسازان معروف و با سابقه منطقه ندوشن است که با وجود بیش از 70 سال سن و 20 سال سابقه کار، هنوز به ساختن قندچین مشغول است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از استادان «محمد حسن سکاک»، «خواجه منصوری»، «حاج محمد ابویی»، «سید‌ محمد اشرف» و «محمد جماشی» نیز به عنوان دیگر ابزارسازان معروف و با سابقه استان یاد و اذعان کرد: این افراد از معدود کسانی هستند که هنوز هم با وجود کهولت سن در این حرفه مشغول به کار و آموزش می باشند .

گفتنی است، مهارت ساخت سنتی قندچین در ندوشن اخیرا با ‌شماره ۱۰۱ در فهرست ملی نیازمند پاسداری فوری کشور به ‌ثبت رسیده است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: