• شنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-29101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

يك مدير ايمني كار در استان يزد:
تاریخ مصرف برخی از دستورالعمل‌ها در حوزه ايمني كار پایان يافته است

يك مدير ايمني كار در صنايع استان يزد با اشاره به عمده علل ووقع حوادث كار در صنايع و معادن، اظهار كرد: تاریخ مصرف برخی از دستورالعمل‌های ايمني كار به دلیل پیشرفت روزافزون صنایع چه از نظر کیفی و چه کمی، به پایان رسیده و نیاز به تجدیدنظر و بازنگری آنهاست.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، حوادث صنعتی و معدنی به لحاظ اهميت موضوع غالباً تیتر اول رسانه‌ها و نشريات را به خود اختصاص مي‌دهند و نمونه اخير آن حادثه تلخ معدن زمستان یورت در استان گلستان بود که جان ده‌ها نفر از کارگران زحمتکش اين معدن را گرفت و علاوه بر آن خانواده‌های زیادی را داغدار كرد، اما دلیل رخداد این گونه حوادث تلخ  چیست؟

آیا در این زمینه ضعف قوانین وجود دارد یا ضعف نظارت بر اجرای قانون؟ آیا خطاهای انسانی در این حوادث نقش دارند یا شرایط ناایمن محیط کار؟

«مجتبی مجدیان اردکانی» یکی از کارشناسان HSE صنایع استان یزد که قریب به 15 سال هم به صورت تجربی و هم به صورت آکادمیک در زمینه ایمنی صنعتی مشغول فعالیت است در اين باره به خبرنگار ايسنا – منطقه يزد، مي‌گويد: در کشور ما ایران، قوانین و آیین‌نامه‌های مختلفی درخصوص ایمنی و بهداشت کار تصویب شده و مراجع مختلفی نیز بر حسن اجرای این قوانین نظارت دارند اما به نظر بنده، نقص و ضعف محتوایی برخی از این آیین‌نامه‌ها می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

وي ادامه مي‌دهد: همچنین به دلیل پیشرفت روزافزون صنایع چه از نظر کیفی و چه کمی، تاریخ مصرف برخی از دستورالعمل‌های مربوطه به پایان رسیده و نیاز به تجدیدنظر و بازنگری آنها وجود دارد.

مجديان اردكاني علاوه بر اینها، ضعف نظارت و موازی‌کاری برخی از دستگاه‌های ذیربط را باعث بروز ناهماهنگی در امر ایمنی و بهداشت کار مي‌داند و اضافه مي‌كند: در کنار این موضوعات نقص فرهنگ ایمنی در جامعه صنعتی ایران یکی دیگر از مهمترین عوامل ایجاد حوادث كار در كشورمان است.

به اعتقاد وي، در بسیاری از کارگاه‌های بزرگ و کوچک صنعتی و معدنی متاسفانه دید خوبی نسبت به مسائل ایمنی وجود ندارد و کارفرمایان خود را ملزم به رعایت مسائل ایمنی نمی‌دانند که این موضوع در بسیاری از موارد وقایع و حوادث تلخی را رقم می‌زند .

شرایط ناایمن مهمترند یا اعمال ناایمن؟

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)   يکی از طرح‌هاي صنعتی ملی در استان كه به طور همزمان در دانشگاه‌های مختلف نیز مشغول به تدریس است، در مورد اين كه در بحث وقوع حوادث ناشی از کار، شرایط ناایمن مهمتر هستند یا اعمال ناایمن؟ مي‌گويد: شرایط و اعمال ناایمن و نقش آنها در وقوع حوادث، هر کدام در جای خود محل بحث هستند اما آنچه مسلم است اين كه هر یک از این موارد می‌تواند وقایع تلخ و غیرقابل جبرانی را رقم بزنند.

وي در اين باره با اشاره به مثالي، وقوع حادثه اتمی چرنوبیل در شوروی سابق را ناشی از هر دو مورد فوق ذكر و تصريح مي‌كند: در درجه اول نقص سیستم‌های ایمنی و دوم اعمال ناایمن و راهبری ناصحیح شرایط باعث بروز اين حادثه شد اما آنچه از این فاجعه که باعث مرگ بیش از سه هزار نفر در ساعات اولیه وقوعش شد، برداشت می‌شود عدم توجه به مسائل ایمنی توسط برخی از سرپرستان و مقاومت در برابر دستورالعمل‌های ایمنی بود که فاجعه‌ای مرگبار را رقم زد.

مجديان اردكاني با تاكيد بر اين كه اعمال و شرایط ناایمن کار هنگامی که با یکدیگر رخ دهند به مراتب حوادث شدیدتری را رقم خواهند زد، به حادثه تلخ معدن زمستان یورت اشاره و اضهار مي‌كند: طبق شواهد اولیه ناشی از شرایط ناایمن (جمع شدن گاز و عدم وجود سنسورهای هشداردهنده) و فعالیت‌های ناایمن (باتری به باتری كردن لوکوموتیو به جای تعویض باتری) بوده است که در کسری از ثانیه باعث انفجار شدید شده و ده‌ها نفر از کارگران زحمتکش معدن را به کام مرگ فرو برده است.

عمده علل انجام اعمال ناایمن در محیط‌های کاری

به اعتقاد مجديان، مهمترین فاکتور در انجام فعالیت‌های ناایمن پایین بودن سطح اطلاعات و فرهنگ ایمنی در جوامع کاری است که موجب می‌شود فرد به صورت ناخودآگاه دست به اقداماتی زده که باعث بروز حوادث می‌شود.

وي مي‌گويد: نبود آموزش‌های لازم که در قانون نیز به صراحت اشاره شده است عامل دیگری است که گاه حوادث ناگواری را به دنبال خواهد داشت و نمونه بارز این رفتار، اقدامی بود که توسط برخی از معدنچیان و مردم محلی پس از وقوع حادثه انفجار معدن زمستان یورت رخ داد و این گروه بدون آموزش‌های لازم قبلی و بدون اطلاعات مکفی ایمنی برای نجات گرفتار‌شدگان در زیر آوار اقدام كردند که متاسفانه آنها نیز جان خود را از دست دادند.

مجديان اردكاني عامل دیگر در انجام اعمال ناایمن را تجربه کم برخی از کارگران جوان یا غرور کاذب در آنها و نیز در برخی کارگران با سابقه کاری بالا مي‌داند كه باعث می‌شود فرد با کم اهمیت شمردن مسایل ایمنی به اقداماتی دست زده که سلامت و جان خود و همچنین دیگران کارگران را تهدید کند .

وي عنوان مي‌كند: مسئله مهم دیگر که در کشور ما تاکنون خیلی بدان توجه نشده، عوامل روانی است که باعث می شود تمرکز فرد بر روی کار از بین برود که این عوامل دلایل شغلی، خانوادگی، اجتماعی و غيره دارد به طور مثال شخص حق و حقوق خود را به موقع از کارفرما دریافت نكند یا دارای کاری با استرس بالا باشد.

وي ادامه مي‌دهد: همچنین مشکلات خانوادگی در بروز برخی حوادث نقش دارند مثلاً فرد درگیر اختلاف با همسر یا والدین خود است به طوری که ذهنش کاملا مشغول بوده و به خطرات محیط کار توجهی ندارد، درست در همین موقع است که حادثه‌ای تلخ می‌تواند در انتظارش باشد لذا این مشکلات و مسائل در محیط کاری بایستی بیشتر مورد توجه قرار گیرند .

راهكارهاي ارتقاي فرهنگ ایمنی در محیط‌هاي کاری

مجديان اردكاني در مورد راهكاري ارتقاي سطح فرهنگ ایمنی در محیط کاری به ویژه در محیط‌های صنعتی و معدنی، اظهار مي‌كند: در سال‌های اخیر آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی در بحث آموزش ایمنی تصویب و ابلاغ شده است که با وجود ضعف‌های موجود در آنها، در صورت اجرا تا حد زیادی می‌توانند باعث ارتقاء سطح فرهنگ ایمنی شوند.

وي مي‌افزايد: علاوه بر این وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ذیربط می‌بایست توجه و نظارت بیشتری بر اجرای این آیین‌نامه‌ها داشته باشند و با کارفرمایان متخلف برخورد جدی كنند.

وي معتقد است كه مورد دیگری که می‌تواند در ارتقا فرهنگ ایمنی نقش داشته باشد، انجام فعالیت‌های تشویقی برای کارگران است.

اين كارشناس ايمني صنايع در اين باره مي‌گويد: متأسفانه در اکثر کارگاه‌ها به محض تخلف ایمنی پرسنل، با آنها برخورد قهری صورت می گیرد که گاهی اوقات حتی به اخراج وی نیز منجر می‌شود اما باید دید قبل از انجام یک فعالیت ناایمن چه آموزش‌هایی به فرد داده شده یا آیا شرایط کار کاملاً ایمن بوده تا فرد بتواند در حالتی نرمال و بدون استرس به فعالیت بپردازد.

وي بر اين باور است كه بحث‌های آموزشی صرفاً نباید به آموزش آیین‌نامه ها و دستورالعمل‌ها ختم شود بلکه باید در کنار آنها از لحاظ روانی نیز کارگران را تحت تأثیر قرار دهد یا به عبارتی با زبانی ساده و تأثیرگذار مطالب را بیان كند و  خطرات بایستی به طور ملموس شرح داده شوند تا کارگر اهمیت آنها را درک كند.

چهار گام اساسي براي پيشگيري از حوادث كار

اين مدرس دانشگاه اولین گام براي پيشگيري از حوادث تلخ كاري مانند اتفاق معدن يورت را بازنگری در قوانین و مقررات مربوط به ایمنی محیط کار ذكر و تصريح مي‌كند: باید در این قوانین شرایط روز و پیشرفت تکنولوژی و صنعت را در نظر گرفت و براساس این شرایط آنها را بازنگری یا قوانین و مقررات جدیدی وضع کرد .

وي گام بعدی در این راستا را نظارت بیشتر و قاطع‌تر مراجع مربوطه مانند وزارت کار، بهداشت، سازمان تأمین‌اجتماعی و سايرين بر روند اجرای قوانین توسط کارفرمایان مي‌خواند و مي‌گويد: وجود برخی موازی‌کاری‌ها در مراجع ذیربط موضوع ایمنی کار باعث شده بعضی از  کارفرمایان نه تنها به قوانین توجهی نکنند بلکه آن را سد راه خود در تولید بدانند.

اين کارشناسن HSE صنایع استان در ادامه آموزش صحیح و کارآمد کارفرمایان در درجه اول و در درجه بعد کارگران را گام سوم در جهت جلوگیری از حوادث كار عنوان مي‌كند.

وي خاطرنشان مي‌كند: تا زمانی که کارفرمایان خود به اهمیت موضوع ایمنی پی نبرده باشند نمی‌توانند این مسئله را به کارگران خود نیز منتقل كنند.

وي به نقش بسيار پررنگ كارفرمايان در بحث ایجاد محیط‌های کاری اشاره و انجام هرگونه اقدام اصلاحی را بر عهده آنان مي‌داند.

مجديان اردكاني در پايان نيز گام آخر را استفاده از پتانسیل بالای کارشناسان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با این موضوعات در صنایع و معادن بيان مي‌كند که می‌توانند با تکیه بر علم و تجربه خود و با همکاری کارفرمایان، محیطی عاری از خطر را ایجاد كرده و از انجام فعالیت‌های ناایمن توسط اشخاص مختلف جلوگیری كنند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: