• چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-73100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

/گزارش/

مقابله با معضل اعتیاد نیازمند اصلاح نگرش‌هاست

مقابله با معضل اعتیاد و درمان آن نیازمند تغییرات اساسی و اصلاح در نگاه و نگرش مردم، معتادان، خانواده‌ها و اطرافیان معتادان و به ويژه مسئولان است اين كه باور داشته باشيم كه معتاد مجرم نیست، بلکه يك بیمار است و   نجات يك فرد معتاد، نجات يك فرد نيست بلكه نجات خانواده و جامعه است.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، اعتیاد بلاي خانمان‌سوزی است که در دهه‌هاي اخير دامن‌گیر بسیاری از خانواده‌ها شده است به گونه‌ای که بسیاری از خانواده‌ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم با این معضل اجتماعی درگیر هستند .

متأسفانه بسیاری از افراد جامعه،  اعتیاد به مواد مخدر را معادل جرم و فرد معتاد را مجرم می‌دانند، در حالي كه هر چند كه در بسياري از جرائم و جنايات رد پايي از اعتياد و فرد معتاد به مواد مخدر وجود دارد ولیکن هر فرد معتادی، مجرم نیست و بسیاری از موارد جرم در افراد معتاد نيز مستقیماً در ارتباط با مشکل تهیه موادمخدر و نیاز بدنی و روانی آنهاست.

از طرفي معمولاً آن دسته از معتاداني كه تصميم به ترك اعتياد دارند از حمايت‌هاي لازم برخوردار نمي‌شوند و اين در حالي است كه ایجاد انگیزه از سوي خانواده و همراهان بیمار مي‌تواند نقش مهمی را در درمان بیمار معتاد داشته باشد.

البته حمايت‌هاي جامعه و مردم پس از رهايي فرد معتاد از بند اعتياد نيز موضوع ديگري است چرا كه در بسياري از موارد چنين افرادي حتي براي فعاليت شغلي نيز از سوي جامعه و مسئولان طرد مي‌شوند كه همين امر مي‌تواند منجر به بي‌انگيزگي و بازگشت مجدد آنها به سمت استعمال مواد مخدر شود لذا مقابله با معضل اعتیاد و درمان آن نیازمند اصلاح نگرش‌ها در اين باره است.

پیشگیری بر درمان مقدم است

دكتر «امير ولي عضدزاده» رييس اداره بهزيستي اردكان و درمانگر اعتياد در گفت‌وگو با ايسنا - منطقه يزد، معتقد است که از دیدگاه روان پزشكی و پزشكی، فرد معتاد یك بیمار تلقي مي‌شود و باید مانند سایر بیماران، درمان شده و از وی مراقبت به عمل آید .

وی مي‌افزايد: پیشگیری از ابتلای به اعتیاد همانند سایر بیماری‌ها بر درمان آن مقدم است و ما هم‌چنان که  كودكان خود را در برابر بیماری‌های مسری واكسینه می‌كنیم یا با رعایت اصول بهداشتی فرزندان خود را از ابتلا به بعضی بیماری‌ها ایمن می‌کنیم، باید فرزندان خود را از همان دوران كودكی به گونه‌ای تربیت كنيم تا در دوران نوجوانی و جوانی  گرفتار اعتیاد به مواد مخدر نشوند.

وي اين اقدام را به اصطلاح پیشگیری سطح يك  می‌خواند و مي‌گوید: اما پیشگیری سطح دو و سه به معنی انجام اقدامات درمانی لازم و پیگیری‌های بعدی است، با این هدف كه وقتی بیمار از شر بیماری یا اعتیاد نجات یافت، با رعایت توصیه‌های پزشكی و روانشناختي از بازگشت و لغزش مجدد وي جلوگيري به عمل آيد .

درمان اعتیاد در گروي روان‌درمانی

عضدزاده معتقد است که به علت وجود تنوع زیاد موادمخدر و محرك‌‌ها، روش‌های درمان تخصصی ترک اعتیاد نیز متعدد است و  از آنجا که براساس تحقیقات صورت گرفته، سه چهارم معتادان دچار بیماری‌های روان شناختی و روان پزشکی هستند بخش بزرگی از درمان اعتیاد در گروي روان‌درمانی، رفتار درمانی و خانواده درمانی است که در کنار دارو درمانی نقش خود را در درمان اعتیاد به خوبی بازی کرده و اثربخش خواهد بود.

وي بر این نکته تاکید دارد که برای ترک اعتیاد یک فرد، باید جامعه و خانواده نیز همکاری لازم را داشته باشند  و از آنجا که اعتیاد‌ به سبب مزمن بودن، سال‌ها با فرد همراه بوده، با ذهن و جسم فرد معتاد عجین شده و بر بسیاری از اعمال و رفتار وی نيز اثر می‌گذارد، برای حل این مشکل، آشنایی با علوم روز در حوزه پیشگیری از مصرف انواع مواد مخدر، تکنیک‌هاي درماني همراه با  تجربه کافی و صبر و حوصله و بقای فرد معتاد در درمان ضروري است   .

وی اعتماد به نفس پایین، تصویر ذهنی منفی، طرد شدگی‌، ضعف اقتصادی و بی‌توجهی به بهداشت فردی و تغذیه‌ای را از ویژگی‌های افراد معتاد می‌داند که نیازمند اصلاح است .

اصول درماني اعتیاد در مراکز ترك اعتیاد

عضدزاده در پاسخ به این پرسش که اصول درمان اعتیاد در مراکز درمان اعتیاد چیست، می‌گوید : در کلینیک‌های ترک اعتیاد، یک تیم درمانی متشکل از پزشک، روان پزشک، روان‌شناس بالینی، پرستار و مددکار اجتماعی به  بیماران انواع خدمات پزشکی، مشاوره‌ای، روانشناختی و مددکاری را ارائه می‌دهند و نه تنها برای دوران درمان بلکه برای دوران بعد از ترک اعتیاد نیز با هدف توان‌بخشی بیمار برنامه‌ریزی می‌کنند .

وی در تشریح انواع درمان‌های دارویی رایج در زمینه درمان اعتیاد نيز اظهار مي‌كند: درمان اعتیاد دو مرحله دارد كه مرحله اول، مرحله سم‌زدایی و به اصطلاح  پاک‌شدن یا برطرف کردن وابستگی بدنی به مواد مخدر است به صورتی که  فرد بعداز آن، در اثر مصرف نکردن مواد‌مخدر دچار علائم و عوارض خماری و قطع مصرف نشود .

وي در مورد مرحله دوم  كه به عنوان مرحله درمان نگهدارنده موسوم است، اظهار مي‌كند: اين مرحله، به اصطلاح پاک ماندن یا برطرف کردن وابستگی روانی بیمار به مواد مخدر است به صورتی که شخص بتواند بر مشکل تقریباً دائمی وسوسه غلبه كند و هوس و وسوسه مصرف موادمخدر را در خود کنترل کرده و با جايگزيني رفتارهاي درست به جاي رفتارهاي نادرست و پيشين و بكارگيري مهارت‌هاي زندگي چندگانه انگیزه پاک ماندن را در خود بالا نگاه داشته و از لغزش و مصرف دوباره مواد دوری كند.

اين درمانگر اعتياد، روش‌هاي رايج در سم‌زدايي و درمان اعتياد را شامل سم‌زدايي با داروهايي همانند کلونیدین بوپره نورفین و متادون، سم‌زدايي سريع يا فوق سريع و درمان با داروهاي آرامبخشف برمي‌شمارد.

نقش خانواده‌ در موفقیت درمان و پیشگیری از لغزش

عضدزاده تاکید مي‌كند كه به بیماران اعتیاد و خانواده‌های آنها باید تذکر داده شود که اعتیاد به مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر مانند سرماخوردگی، با عود همراه است و در نتیجه ضمن آن که لغزش و عود بیماری را بایستی همیشه در نظر داشت، باید با شرکت مستمر در جلسات آموزشی و مشاوره‌ای با شیوه های پیشگیری از لغزش و مهار وسوسه آشنا شد و در هنگام وسوسه مصرف، آنها را به کار گرفت.

به گفته وي، بدیهی است که در طول این مدت همراهی و همدلی خانواده‌ها و اطرافیان بیماران و برخوردهای حساب شده، حمایت‌گرانه و علمی آنان در موفقیت درمان و پیشگیری از لغزش اهمیت بسیار بالایی دارد و آموزش خانواده و حمایت‌های اجتماعی در میزان پاک ماندن بیماران درمان شده و جلوگیری از لغزش آنها حرف اول را می‌زند .

وي عنوان مي‌كند: معتادان و خانواده‌های آنان همچنين باید به این نکته اساسی توجه داشته باشند که سم‌زدایی، بخش کوچکی از روند درمان اعتیاد است و زمانی به نتیجه مطلوب می‌رسد که همراه با سایر شیوه‌های درمانی دارویی و غیر‌دارویی همراه باشد، چه بسا که در بسیاری از موارد لازم است که بیماران مدت طولانی‌تری درمان دارویی دریافت كند و براي آنان درمان نگهدارنده در نظر گرفته شود تا به مرور از وابستگی جسمی، ذهنی و روانی به مواد مخدر رهایی یابند .

باور غلط خانواده‌ها در مورد طولاني‌شدن درمان

عضدزاده می‌افزاید: متاسفانه برخي از خانواده‌ها به اشتباه از طولانی شدن درمان که به نام درمان نگهدارنده موسوم است، ابا دارند و آن را معادل با اعتیاد البته از جنس دیگری می‌دانند در حالي كه اگر این خانواده‌ها به مفهوم بیماری مزمن بودن اعتیاد توجه داده شوند، متوجه خواهند شد که بیماران اعتیاد نیز براي بهبودي همانند بسیاری از بیماری‌های مزمن دیگر مانند فشار خون، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی بایستی به مدت طولانی‌تری دارو مصرف كنند.

وي در ادامه تاکید مي‌كند:  ما در مقابله با معضل اعتیاد و درمان آن نیازمند تغییرات اساسی و اصلاح در نگاه و نگرش مردم، معتادان، خانواده‌ها و اطرافیان معتادان و به ويژه مسئولان هستیم.

اين مسئول برخی از این تغییر نگاه‌ها را شامل اين كه   «معتاد مجرم نیست، بلکه بیمار است»، « نجات يك فرد معتاد، نجات يك فرد نيست بلكه نجات خانواده و جامعه است»، « درمان اعتیاد زمان‌بر است»، « درمان اعتیاد، مقوله‌ای چند بعدی و حاصل یک کار تیمی تخصصی است و همه جنبه‌های جسمانی، عاطفی، ذهنی و روانی بیماران را شامل می‌شود»، « خانواده و محیط پیرامون نقش به سزایی در درمان اعتیاد دارند»، « حمایت‌های اجتماعی از معتادان درمان شده، حلقه مفقوده درمان اعتیاد در کشور ماست»، «مراکز درمان اعتیاد، موسساتی پزشکی و اجتماعی هستند که نیازمند نگاه مهربانانه‌تر مسئولان هستند» و « برای ریشه‌کنی اعتیاد نیازمند عزم ملی و همت اجتماعی و همه جانبه مردم و مسئولان هستیم»، ذكر مي‌كند.

رييس بهزيستي شهرستان اردكان در پايان نيز اعلام مي‌كند: در حال حاضر دو مرکز درمان و بازتوانی(سرپایی) و یک مرکز اقامتی میان مدت(کمپ) با مجوز بهزیستی در شهرستان اردکان فعالیت دارند.

 

تهيه كننده: محمدعلي صادقيانانتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: