• سه شنبه ۲ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-4103-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

دبیر ستاد توسعه فناوري‌های نرم و هویت‌ساز معاونت فناوری ریاست جمهوری:
خاستگاه توسعه علمی هر کشور نقشه علمی آن کشور است

دبیر ستاد توسعه فناوري‌های نرم و هویت‌ساز معاونت فناوری ریاست جمهوری توسعه را فراگردی حیاتی برای جوامع دانست و گفت: خاستگاه توسعه علمی هر کشور نقشه علمی آن کشور است.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، دکتر «سیدمحمدحسین سجادی نیری» در نشست با جمعي از اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد، توسعه را فراگردی حیاتی برای جوامع دانست و گفت: توسعه همواره یکی از دغدغه‌های اصلی بشر در طول تاریخ بوده  و تمامی کنش انسانی در راستای نیل به وضعیت بهتر و مطلوب‌تر سازماندهی شده است .

وی افزود: توسعه دو بال دارد که یکی فراگرد سخت توسعه است که از طریق پیشرفت در عرصه تکنولوژی و برای افزایش توانایی برای غلبه بر طبیعت حاصل می‌شود و بال دیگر توسعه نرم است که از طریق برانگیختن رفتار در انسان محقق می‌شود چون نوع دوم مانند نوع اول عینی و ملموس نیست و تنها در نقش برانگیزاننده عامل انسانی است نام نرم به آن اطلاق می‌شود .

سجادی نیری در ادامه با تأکید بر اولویت‌بندی برای هر حوزه، گفت: ما در ستاد برای هر حوزه از توسعه اولویت‌هایی را در نظر گرفته‌ایم که به اولویت‌های "الف"، "ب" و "ج" تقسیم می‌شوند. اولویت‌های "الف" از اهمیت بالایی برخوردار هستند که به عنوان سند بالادستی کشور بخش عمده‌ای از راه را نشان می‌دهد. تجارب قبلی کشور در حوزه توسعه فناوری‌های نرم ناموفق بوده است لذا شورای عالی انقلاب فرهنگی اهتمام دارد در این حوزه به صورت جدی وارد شود .

وی ادامه داد: مسئولیت اصلی این ستاد پیگیری توسعه فناورانه فراتر از حوزه وزارت است و علاوه بر این اهتمام بر تاسیس نهادهای مبتنی بر توسعه فن‌آوری به صورت جدی در دستور کار این ستاد قرار گرفته است .

وی تصریح کرد: اولین کار در راستای ایجاد متغیرهای توسعه ساز نرم تعریف فن آوری نرم و فرهنگی است. امروزه ما از صنعت فرهنگ نام می بریم به معنی علمی آن که در قالب صنعتی همطراز با سایر صنایع عمل می کند. منظور از فناوری فرهنگی اینست که ما با صنعتی مواجهه هستیم دارای برونداد و تأثیر فرهنگی که ذیل عنوان صنعت فرهنگ قرار می گیرد .

دبیر ستاد توسعه فناوري های نرم و هویت ساز معاونت فناوری ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان با تأکید بر پیوستگی متقابل صنایع، گفت: نکته مهمی که ما باید بدان توجه کنیم این است که در سال ‎‎ های اخیر صنایع IT و ITC   توسعه زیادی یافته‌اند. این صنایع علاوه بر این که توانایی انسان را در برخی از جنبه‌ها تغییر داده‌اند، موجب تغییر رفتاری انسان نیز شده‌اند. رفتار انسان در عصر IT با انسان سنتی تفاوت چشمگیری داشته است .

فناوری نرم، کاتالیزور برانگیختن رفتار انسانی

دکتر سجادی نیری بیان كرد: وقتی سخن از فناوری نرم به میان می‌آید، تشویش نظری نیز نمایان می‌شود. باید روشن کرد که منظور از فن آوری نرم چیست و مخاطب آن کیست؟ منظور از فن‌آوری نرم مکانیزم‌ها، کارکردها، نهادها و غيره هستند که امکان به رفتار درآوردن انسان را محقق می‌کند. مخاطب این نوع فناوری انسان است. در این عرصه ما رفتار انسان را برای مدیریت فرهنگی و اثرگذاری بر اجتماع محل اثر قرار می دهیم. بعضاً فن آوری نرم را با فناوری فرهنگی مترادف می گیرند باید خاطر نشان کرد که فن آوری نرم اعم از فن آوری فرهنگی است .

وی با اشاره به این که فناوری‌ها امروزه چند بعدی هستند، گفت: مثلاً با رشد تکنولوژی و حوزه IT شبکه‌های مجازی به وجود آمد. از این دید که این شبکه‌ها بر محدودیت فاصله‌ای طبیعی بین انسان‌ها تا حدودی غلبه کرده‌اند در حوزه فناوری سخت قرار می‌گیرند اما از سوی دیگر رفتار انسانی را محل اثر قرار داده‌اند. مثلا انسان سنتی به ندرت  و به سختی در جمع غریبه حاضر می‌شد اما در حال حاضر در یک لحظه در شبکه‌ای مجازی عضو می‌شود که شاید چند صد تن عضو دارد، این یعنی تغییر رفتار انسان به واسطه اثرگذاری این فناوری. فیلم های سینمایی و انیمشن‌ها و اسباب‌بازی‌ها هم در این حوزه جای می‌گیرند .

شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه توسعه فناوری‌های نرم

دکتر سجادی نیری ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان نیز بر اساس تعریفی که توسعه فناوری ارائه دادیم به دو نوع تقسیم می شوند یا در حوزه سخت قرار می‌گیرند و یا نرم. در حوزه سخت شرکت‌هایی که در حوطه ریاضی، فیزیک و غيره فعالیت می‌کنند و محصولاتی در این طیف را تولید می‌کنند شامل می‌شوند اما در حوزه نرم شرکت‌هایی که در عرصه علوم انسانی مانند ادبیات و هنر و غيره تولید محصول می‌کنند، شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فناوری نرم شناخته می‌شوند .

وی یادآور شد: در این راستا کارگروهی تشکیل شده است که معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، ریاست آن را برعهده دارد و وظیفه این کارگروه شناسایی و حمایت از شرکت‌های خلاق است .

ضرورت بومی کردن فرهنگ توسعه

دکتر سجادی نيري در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر بومی کردن فرهنگ توسعه، گفت: اساساً تغییر به دو صورت و با دو رویکرد انجام می‌شود یا از طریق دستگاه حاکم است که به صورت چینش و قرار دادن متغیرها حاصل می‌شود یا از طریق فعالیت‌های مردمی .

وی اظهار کرد: مشکل اصلی ما در ایران اینست که فکر می‌کنیم دولت وظیفه اصلی توسعه را بر دوش دارد. این سخن درستی است که دولت برای توسعه وظیفه‌ای سنگین دارد اما تجربه کشورهای توسعه نشان می‌دهد فرهنگ توسعه از درون خود مردم و به صورت خودجوش در آمده است .

گفني است، در پایان نشست دکتر سیدمحمد حسین سجادی نیری به سؤالات حاضران پاسخ گفت.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: