• شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9412-6108-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

درخت آرزوها در اردکان کاشته شد

طرحی با هدف حمایت و برآورده کردن آرزوی کودکان نیازمند اردکانی در پارک شهر اردکان با حضور پرشور مردم خیر و نیکوکار این شهر برگزار شد.

"عباس عاصی‌زاده" مجری این طرح در حاشیه برگزاری این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه يزد، با بیان این که طرح "درخت آرزوها" همزمان با آخرین روزهای منتهی به سال نو برگزار شد، اظهار كرد: این طرح که با همکاری موسسه امام زمان(عج) بعد از سه سال که با عنوان مراسم "بوی عیدی" برگزار شد، برای اولین بار با عنوان "درخت آرزوها" و با هدف برآورده کردن آرزوی جمعی از کودکان نیازمند و تامین بخشی از نیازهای خانواده های آنان اجرایی شد.

وی ادامه داد: در سال جاری با بررسی‌های بیشتر و استفاده از نظرات دوستان و افرادی که در نیکوکاری سابقه داشتند، حدود ۲۰۰ کودک نیازمند از طریق موسسه خیریه امام زمان(عج) و همچنین از کانال مدارس و دیگر فعالین این مسیر به موسسه معرفی و با دقت شناسایی شدند.

عاصی‌زاده ادامه داد: گروه شناسایی با دقت فراوان و حتی بدون این که این کودکان از وجود طرح مطلع شوند، آرزوهای تک‌تک این عزیزان را شناسایی کردند تا جایی که برخی از این آرزوها برای بسیاری از ما آن چنان پیش پا افتاده بود که تصور آرزو بودن آن برای بعضی کودکان، غیرقابل باور بود.

وي در اين باره افزود: خوردن ماست، ماکارونی، انداختن سفره‌ی هفت سین، آجیل شب عید، زنده ماندن پدر بیمار تا عید و غيره از این دست آرزوها بودند.

مجری این طرح خداپسندانه خاطرنشان كرد: حضور دوستان فرهیخته و فرهنگی، ایده‌ای نو در طرح درخت آرزوها ایجاد کرد تا علاوه بر تامین پوشاک و برآورده کردن آرزوها، تا جایی که در توان هست اجازه ندهیم فقر اقتصادی باعث ایجاد فقر فرهنگی شود و این چرخه‌ی شوم که شاید چند نسل در یک خانواده وجود داشته است ادامه پیدا نکند.

عاصي‌زاده تصريح كرد: بنابراین تصمیم بر این شد تا هنگام تحویل هدایا بسته‌های فرهنگی که شامل کتب مربوط به گروه سنی این عزیزان است به کودکان شناسایی شده ارائه شود و در اين باره ۲۴ عنوان کتاب جذاب و آموزنده توسط گروه فرهنگی طرح با توجه به گروه سنی کودکان انتخاب و با هزینه‌ی خیرین خریداری شد.

وي اضافه كرد: همچنین گروهی متشکل از عزیزان متخصص و داوطلبین با هدف ارتقای بهداشت کودکان و خانواده های تحت پوشش طرح تشکیل شد تا با تهیه بسته‌های بهداشتی که شامل مسواک، خمیر دندان و بروشورهای آموزشی از قبیل دهان و دندان، مسائل بهداشتی بانوان و غيره است، آگاهی این عزیزان را بیشتر و سلامت آنها را ارتقاء دهند.

این فعال اجتماعی در خصوص آرزوی‌های این درخت و حمایت همه جانبه مردم از این طرح، گفت: طرح درخت آرزوها به گونه‌ای در شب گذشته رقم خورد که هر خیر با چیدن یک آرزو از درخت و سپس نصب برگی سبز به صورت نمادين به آن حرکتی خداپسندانه را راه‌اندازی کرد که بنا داریم تا هر ساله این مراسم را پرشورتر برگزار كنيم.

وي خاطرنشان کرد: منظور از درخت آرزوها درخت نمادین و سمبلیکی بود که آرزوها به آن متصل شد و شهروندان به دلخواه و البته بدون شناخته شدن کودک، آرزوها را انتخاب کردند و این آرزو را با کمک خیّرین دیگر و یا در صورت توانایی کامل به تنهایی برآورده کردند.

عاصي‌زاده در پایان با اشاره به این که شاید این کار گامی برای آشنا ساختن عموم با چهره‌ی دیو فقر است که کودکان را در چنگال خود اسیر کرده و به جای تحصیل علم و ساختن آینده‌ی بهتر آنها را به سوی کار در سنین پایین و آسیب‌های فراوان روانه می‌کند، خاطرنشان کرد: نهال درخت آرزوی ما امسال با یاری و تلاش جوانان گمنام شهرمان در پارک مرکزی اردکان کاشته شد تا شاید روزی نسل‌های بعد از ما میوه‌ی آن که حق مسلم داشتن حقوق برابر برای همه ی کودکان در تحصیل علم و بهداشت و سلامت است بهره‌مند گردند.

گفتنی است؛ در این مراسم که با حضور پرشور مردم و جمعی از هنرمندان استان و کشور برگزار شد، درخت آرزوها که نهالی از درخت سرسبز توت بود، بعد از چیده شدن نمادین آرزوها به باغ موسسه باران برای کاشت انتقال داده شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: