• سه شنبه ۶ بهمن ماه، ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9411-8108-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

معاون ميراث فرهنگي يزد:

تخريب خانه‌هاي مجاور حسينه كوشك‌نو اردكان عمدي نبوده است/میراث فرهنگی با شرط رعايت ضوابط از طرح حسينه حمايت مي‌كند

طرح ساماندهی حسینیه کوشکنوی اردکان، یکی از موضوعات مورد توجه مدیریت سازمان میراث فرهنگی استان و مسئولان شهرستان در سال‌های اخیر بوده است.

این حسینیه در یکی از مناطق پرتراکم بافت تاریخی و ثبتی این شهرستان واقع شده است و ساماندهی و مدیریت توسعه آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

البته معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نيز مي‌گويد: هیأت امنای حسینیه کوشکنوی اردکان می‌توانند با رعایت قوانین، زمینه‌ی تحقق و ایجاد یک مجموعه مذهبی مناسب و همسان با ضوابط میراث فرهنگی را برآورده سازد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه يزد، "محسن ذاكري‌نيا" تصريح مي‌كند: در سال‌های گذشته به واسطه عدم رعایت ضوابط و قوانین میراث فرهنگی، یک بار این طرح مُعلق و از سوی نهادهای دولتی و قضایی تعطیل شد که این وضعیت باعث ایجاد اضطرار و اضطراب در محدوده بافت هم پیوند با این حسینیه شد.

وي اضافه مي‌كند: با عنایت به سیاست گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان در خصوص تعامل و مشارکت سازنده برای حل و فصل كردن برخی معضلات و مشکلات گذشته که به نوعی باعث ایجاد همدلی و بهبود فضای تعامل میان عامه مردم و مجموعه سازمان می‌شود، زمینه‌ي به جریان افتادن دوباره این طرح در دستور کار مسئولان این اداره قرار گرفت.

اين مسئول تاكيد مي‌كند: در همان برهه نيز فصل الخطاب و نقطه اوج حساسیت سازمان، رعایت ضوابط محیطی و منظری از سوی مسئولان این مجموعه بود که طرح با تلاش مستمر دو مشاور متخصص و حرفه‌ای آماده و در چهار مرحله به صورت فشرده در شورای فنی استان مورد بررسی و در نهایت با اصلاحات لازم مصوب و در اختیار هیات امنای این مجموعه قرار گرفت.

وي مي‌گويد: در نهایت نيز روز جمعه دوم بهمن‌ماه با حضور جمعی از مسئولان شهرستان و اقشار مردم ساکن محله، کلنگ ایجاد این مجموعه به زمین زده شد که بازتاب مناسبی در رسانه‌های شهرستان و استان داشت.

ذاكري‌نيا ادامه مي‌دهد: البته در چهارم بهمن‌ماه در حین اجرای کانال‌کنی و اجرای شفته‌ریزی در جبهه جنوبی این مجموعه، به بخش‌های از سه خانه هم پیوند این جبهه خسارت‌های قابل توجهی وارد شده است كه براساس نظر کارشناسان و بازدید از مجموعه مذکور این اتفاق غیرمترقبه و غیر عمدی بوده است.

وي اظهار مي‌كند: در همان دقایق اولیه، این اتفاق توسط اداره میراث فرهنگی و عوامل یگان حفاظت مدیریت شد و و تعهدات قانونی برای جبران این وضعیت و لزوم دقت بیشتر در عملیات اجرایی و به منظور عدم تکرار حوادثی مشابه از این دست از مسئولین و هیات امنای حسینیه کوشکنو اردکان اخذ شد.

ذاكري‌نيا در پایان نيز عنوان مي‌كند: مادامی که این طرح در مسیر درست و کارشناسی آن پیش رود، این اداره وظیفه خود می‌داند تا در جهت نهادینه شدن موضوع طرح های مصوب و با هدف ارتقا و ارزش گذاری بافت تاریخی از آن حمایت به عمل بیاورد ولی اگر ذره‌ای انحراف و اختلاف در اهداف کلی طرح‌های از این دست مشاهده شود، ضمن احترام به تمام دوستان و درک شرایط موجود و هزینه‌های مادی و معنوی متحمل شده تا این مرحله، طرح قطعاً تعطیل و از طریق مراجع محترم قضایی برای برخورد با متخلفین اقدام خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: