• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-50101-5
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد
  • چاپ

در گفت‌وگو با ايسنا مطرح شد؛

جايگاه خوب محصولات كشاورزي هوشمند يزد در بازارهاي جهاني

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی یزد با اشاره هوشمندسازي كشاورزي در برخي گلخانه‌ها و پسته‌زارهاي اين استان، از جايگاه خوب محصولات کشاورزي هوشمند يزد در بازارهاي بین‌المللی خبر دارد.

«محمدرضا وظیفه‌شناس» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، با دسته‌بندي انواع كشاورزي در چهار نوع کلاسیک، سنتی، مدرن و هوشمند، كشاورزي در كشورمان را عمدتاً به روش سنتی دانست.

وی در مورد کشاورزی هوشمند، تصریح کرد: این روش کشاورزی با استفاده از حسگرها و دستگاه‌های خاص انجام  و از اين طريق تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت مدیریت می‌شود.

این مسئول با اشاره به مدیریت این نوع کشاورزی حتي پس از مرحله برداشت نیز بیان کرد: کشاورزی هوشمند در زمینه بازاریابی محصولات نیز با استفاده از بررسی محصول توسط حسگرها و برآورد بازار و نیاز مخاطبان، ورود پیدا می‌کند.

وی در مورد نحوه کارکرد این سیستم‌ها تصريح كرد: این حسگرها قابليت اتصال به گوشي تلفن همراه را دارند و در دو حالت، شرایط را کنترل مي‌کنند كه در حالت اول، کشاورز پس از آگاهی از شرايط براي كنترل مزرعه اقدام مي‌كند و در حالت دوم نيز هرگونه عملکرد مورد نیاز با اعلام به دستگاه‌های دیگر جهت کنترل وضعيت، مدیریت شود.     

وظیفه‌شناس افزود: این حسگرها قابلیت بررسی تمام شرایط به ویژه بررسی خاک، آلودگی‌ها و میزان سموم، زمان برداشت با توجه به هر شرایطی که مدنظر کشاورز است و همچنین کنترل رطوبت و دما را دارند.

وی در ادامه اهمیت این نحوه کشاورزی را استفاده بهینه از انرژی و منابع عنوان کرد و گفت: این کشاورزی با استفاده از مدیریت آب، دما و دیگر منابع در اختیار کشاورز، می‌تواند بهینه‌ترین مصرف انرژی را به دنبال داشته باشد.

این مسئول استفاده از این روش كشاورزی را از لازمه‌های کشت‌های وسیع خواند و اظهار كرد: شركت‌هاي کشت و صنعت و کشت‌های وسیع با استفاده از این روش کشاورزی می‌توانند، گام بزرگی در توسعه صنعت کشاورزی  بردارند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی یزد با اشاره به عدم كارايي ابزار كشت‌هاي هوشمند براي كشت‌هاي قديمي، مانع اصلی عدم توسعه كشاورزي هوشمند در كشورمان را وجود اين كشت‌هاي ايجاد شده از گذشته ذكر كرد و افزود: البته گلخانه‌ها و کشت‌های متراکم در این رابطه می‌توانند توسعه و ارتقا پیدا کنند.

وي در مورد توسعه اين نوع كشاورزي در استان نيز بیان کرد: این کشاورزی در یزد در سطح برخی گلخانه‌ها و محصولات پربازدهی چون پسته مورد استفاده قرار گرفته و محصولات کشت‌شده در این حوزه نيز از جايگاه خوبي در بازارهاي بین‌المللی برخوردار هستند.

وظیفه‌شناس حمایت از این کشت به دلیل افزایش عملکرد و کیفیت‌بخشي به كشاورزي كشورمان حائز اهميت دانست و گفت: تغییر کشت‌های قدیمی و کشت‌های نوین در كشورمان به سمت کشاورزی هوشمند نیازمند برنامه‌ریزی، مدیریت و آموزش حساب شده است.

وي بر لزوم توسعه کشاورزی هوشمند در كشورمان در راستاي جلوگیری از هدر رفت انرژی و انواع آسیب‌ها و آفات بخش کشاورزی تاكيد كرد و افزود: باید در این رابطه برنامه‌ریزی و حمايت لازم انجام شود و براي ارتقاي اين حوزه در كشورمان تعامل لازم با متخصصان خارج از کشور برقرار شود.

این مسئول با اشاره به مشكل كمبود آب در كشورمان، حمايت دولت با توجه به هزينه‌هاي اوليه بالاي اين نوع كشاورزي در جهت توسعه اين بخش بسيار ضروري خواند و تصريح كرد: اگر دولت بتواند به صورت آزمایشی حمایت‌هایی ویژه‌اي از این نوع کشاورزی مانند خرید تضمینی و ایجاد بازارهاي مناسب براي محصولات آن داشته باشد، قطعاً در هوشمند‌سازي كشاورزي كشورمان گام‌هاي موثري برداشته خواهد شد.


انتهای پیام