• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-66101-5
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد
  • چاپ

رییس سازمان مدیریت استان:
افت سطح آب‌های زیرزمینی و خشکسالی معضل استراتژیک ابرکوه است

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد عمده‌ترین قابلیت ابرکوه را آمار بالای تولیدات باغی و مهم‌ترین معضل این شهرستان را افت سطح آب‌های زیرزمینی و خشک‌سالی دانست.

به گزارش ایسنا - منطقه یزد، «حمیدرضا نصیری زاده» در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که با حضور «محمود زمانی قمی» استاندار یزد برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان ابرکوه دارای 51 هزار و 552 نفر جمعیت در قالب 16 هزار و 26 خانوار است که در بخش‌های بهمن و مرکزی سکونت دارند.

وی با بیان این که ابرکوه از نظر جمعیت در رتبه پنجم استان قرار دارد، تصریح کرد: از تعداد 12 هزار و 123 نفر جمعیت فعال شهر ابرکوه حدود 10 هزار نفر آن‌ها شاغل، دو هزار و 105 نفر جمعیت بیکار هستند به نحوی که بر طبق آمارها، نرخ بیکاری ابرکوه 17.4 درصد و نرخ بیکاری روستاهای آن 7.5 درصد است.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین اطلاعات آماری حدود هزار و 800 نفر بیمه ‌شده در شهرستان ابرکوه وجود دارند و از شهرستان‏‏های مهاجرپذیر استان است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با بیان این که تعداد شش مرکز آموزش عالی در ابرکوه فعال است، بیان کرد: 8 هزار و 961 دانش‌آموز در ابرکوه مشغول به تحصیل هستند و نرخ باسوادی این شهرستان 88 درصد است.

نصیری زاده اضافه کرد: عمده‌ترین قابلیت‌ها و پتانسیل‌های شهرستان ابرکوه مربوط به سطح بالای تولیدات محصولات باغی آن است که میزان آن به 42 هزار و 38 تن می‌رسد که 20 هزار و 700 تن از آن به محصول زردآلو تعلق دارد.

وی وجود گیاهان و باغات کم آبخواه، مجتمع‌های گاوداری و مرغ داری، صنایع تبدیلی کشاورزی، آثار تاریخی و مرمت و احیای بعضی از مکان‌های گردشگری، سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری، وجود ذخایر معدنی نسبتاً مناسب و غنی، چهار راه ارتباطی به شهرستان ابرکوه و وجود خط راه‌آهن اقلید به یزد از قابلیت‌های شهرستان ابرکوه نام برد.

این مسئول خاطرنشان کرد: معضلات مهم استراتژیک شهرستان ابرکوه نیز افت سطح آب‌های زیرزمینی و افت کیفی منابع آبی موجود، خشک‌سالی‌های پی‌درپی و غالب بودن روش‌های آبیاری سنتی، پایین بودن سطح سواد بهره‌برداران، پایین بودن سطح کیفیت فرآوری، بسته‌بندی و عرضه محصولات در بخش کشاورزی، تکمیل نبودن امکانات و زیرساخت‌ها در بخش کشاورزی و دام‌پروری، حمل امکانات پذیرایی، کمبود راهنمای تور گردشگری و ... است.انتهای پیام