• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-8101-5
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد
  • چاپ

ريیس شورای شهر اردکان؛
اولویت در طرح‌هاي عمران شهري رعايت شرايط معلولان است

ريیس شورای اسلامی شهر اردکان از ممانعت شهرداری از صدور پروانه ساخت و پایان کار برای ساختمان‌ها و اماکن ‌عمومی و معابری که ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان را رعایت نکرده باشند، خبر داد.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمدعلي مروتي» در چهارمین نشست کمیته مناسب‌سازی شهرستان اردکان كه با حضور اعضای شورای اسلامی شهر اردکان، شهردار و دیگر اعضا کمیته مناسب‌سازی برگزار شد، گفت: اگر زمینه برای حضور فعال معلولان در جامعه فراهم شود، آنان می‌توانند در چرخه توسعه کشور نقش به سزایی داشته باشند لذا مسئولان باید فضا را برای مشارکت این قشر در عرصه‌های مختلف فراهم کنند .

وي  افزود: شهرداری اردکان از صدور پروانه ساخت و پایان کار برای ساختمان‌ها و اماکن ‌عمومی و معابری که ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان را رعایت نکرده باشند، خودداری خواهد کرد .

مروتي تصریح کرد: یکی از مهمترین اولویت‌های شهرداری برای ايجاد طرح‌های عمرانی شهر، در نظر گرفتن فضایی مناسب برای تردد و تفریح معلولان است .

دکتر «امیرولی عضدزاده» دبیر ستاد مناسب‌سازی و ريیس بهزیستی اردکان نیز ضمن تقدیر از اقدامات خوب شهرداری و اعضای دوره چهارم شورای اسلامی اردکان در زمینه مناسب‌سازی فضای شهری برای معلولان در سطح این شهر، خلاصه‌وار گزارشی از اقدامات و فعالیت‌هایی که توسط ستاد مناسب‌سازی و دبیرخانه این ستاد در شهرستان انجام شده را ارائه کرد .

وي با بيان اين كه برای رسیدن به نقطه مطلوب و ایده‌آل، این فعالیت ها باید استمرار داشته باشد، خاطرنشان کرد: با همکاری و همراهی و استقبال بسیار خوب فرمانداری، شهرداری و شورای شهرسابق و سایر ادارات اردکان، امروزه شاهدیم که در طرح‌های جدید شهری تا حد امکان، استاندارد های مناسب سازی  ویژه  معلولان و سالمندان لحاظ شده است و بهسازی و مناسب‌سازی پیاده‌رو خیابان‌های امام خمینی (ره)، آیت الله شیدا، ابوالفضل و باهنر و میادین امام علی (ع) ، امام حسین (ع) و خاتمی (ره) را از مهمترین اقدامات شهرداری و شورای شهر سابق در این مورد دانست.

وی ادامه داد: در حال حاضر با روی کار آمدن شورای شهر جدید و انتخاب شهردار ، انتظار می رود که چون گذشته مناسب سازی محیط شهری با جدیت تمام در دستور کار قرار گرفته و در تمام ساخت و سازهای شهری ، حق دستیابی مددجویان و سالمندان نیز در نظر گرفته شود .

عضدزاده جمعیت سالمندان شهرستان اردکان را بر اساس سرشماری سال 1395مساوی 8233نفر و معادل 8.4درصد جمعیت شهرستان برشمرد و  تصریح کرد: اگر به این آمار در خوشبینانه‌ترین حالت تنها 10درصد جامعه شامل تمامی گروه‌های با نیازهای ویژه را بیفزاییم، 20درصد جمعیت یعنی تقریبا 20 هزارنفر از جمعیت شهرستان نیازمند محیط مناسب‌سازی شده هستند تا همانند دیگر شهروندان قابلیت بهره‌برداری و دسترسی به تمام امکانات شهری را برخوردار باشند .

«احمد کمالی» شهردار جدید اردکان هم با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری در زمینه مناسب‌سازی فضاهای شهری برای معلولان و سالمندان، گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های شهرداری برای ايجاد طرح‌های عمرانی شهر در نظر گرفتن فضایی مناسب برای تردد و دستیابی معلولان است .

وي همچنین مناسب‌سازی معابر شهری اردکان را یکی از دغدغه های خود اعلام کرد و گفت: شهرداری اردکان براساس وظیفه خود به این مهم توجه داشته و استانداردسازی مسیر نابینایان و کم بینایان در تقاطع ها و پیاده روها را همچنان در دستور کار خود قرار خواهد داد .

گفتنی است در ادامه این جلسه هر یک از اعضای شورای اسلامی شهر اردکان دغدغه های خود د ر زمینه مناسب سازی محیط های شهری برای استفاده معلولان وافراد جامعه با نیازهای خاص را مطرح، و راهکارها و حمایت های خود را از سوی شورای اسلامی پنجم شهر بیان داشتند.


انتهای پیام