• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-7103-5
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد
  • چاپ

مدیر گروه عمران دانشگاه علم و هنر در گفت‎‎وگو با ايسنا مطرح كرد؛

قنوات‌ و کوه‌های یزد هيچ تاثيري در زلزله احتمالي ندارند

مدیر گروه رشته عمران دانشگاه علم و هنر ضمن ارائه توضيحاتي در مورد دخالت پدیده هارپ در زلزله‌های اخیر كشورمان، اظهار كرد: ادعای این که قنوات و کوهای اطراف یزد مانع وقوع زلزله می‌شود و آن را کنترل می‌کنند، يه تصور کاملاً اشتباه و غیرواقعی است .

«مهدی یزدیان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، با اشاره به دخالت پدیده هارپ در زلزله‌های اخیر، تصريح كرد: هرگونه اغراق و بزرگ‌نمایی در پدیده هارپ منطقی نیست و زلزله از نظر بزرگی و نحوه ایجاد توسط صدها ایستگاه لرزه نگاری در جهان ثبت و رصد می‌شود لذا تاکنون اثر احتمالی این پدیده با نظریه‌های دقیق بر زلزله بیان نشده است .

وی ادامه داد: هرچند زلزله‌های کوچک و سطحی به بزرگی سه ریشتر توسط پدیده هارپ می‌تواند به وجود بیاید اما نمی‌توان زلزه‌های مخرب و شدید را به این پدیده مربوط دانست .

این مسئول در مورد پدیده هارپ، گفت: پدیده هارپ در واقع کوتاه شده‌ي برنامه تحقیقاتی با عنوان « High Frequency Active Auroral Research Program »   است و به طور کلی اين برنامه عبارت از تلاش‌ برای ایجاد تغیيرات در یونوسفر که دورترین و ناشناخته‌ترین بخش جو در فاصله 50 تا 100 کیلومتری زمین است، مي‌باشد.

وی در ادامه با اشاره به این که 10 درصد از تغییر شکل پوسته زمين بر اثر رخداد زمین‌لرزه صورت می‌گیرد، بیان کرد: مناطقی از ایران که میزان تغییر پوسته در آن‌ها کمتر است مانند نواحی منتهی الیه جنوب غرب ایران در دشت خوزستان، نواحی اطراف شهرهای خرمشهر و آبادان در رده مناطق کم‌لرزه هستند .

یزدیان در مورد مناطق آرام‌تر لرزه‌ای نيز تصریح کرد: مناطق مرکزی ایران در نواری به نام نوار «سنندج- سیرجان» شامل شهرهای سنندج، گلپایگان، اصفهان، سیرجان و یزد در رده‌بندي مناطق آرام‌تر لرزه‌اي هستند .

وی در رابطه با مناطق قرار گرفته بر گسل‌های فعال در ایران هم از شهرهای تهران، تبریز، مشهد، نیشابور، بیرجند، جیرفت، تربت حیدریه و کرمان ياد كرد.

سرپرست دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه علم و هنر با اشاره به درجه‌بندی‌های زلزله و خسارات احتمالي هر يك، گفت: بر اساس استانداردهاي تعريف شده، زمين لرزه‌های با شدت بيش از 6 ریشتر احتمال وقوع خرابی‌ ساختمان‌ها را قوت مي‌بخشد ولي در زلزله‌های بيش از هفت ریشتر كه تعداد آنها در جهان ساليانه به 15 مورد نيز مي‌رسد، خسارت‌های جانی افزايش مي‌يابد.

یزدیان در بخشي از سخنانش در مورد زلزله رخداده در شهر تهران نيز يادآور شد: عامل این زلزله به احتمال زیاد گسل اشتهارد بود که این گسل جوان در گذشته نیز زلزله‌های شدید را نیز بوجود آورده است .

وی ادامه داد: در رابطه با این زلزله دو فرضیه مطرح است؛ یکی اين كه زلزله اصلي همان زلزله 5.2 ریشتری بوده و پس لرزه‌های کوچکتری را پس از آن خواهيم داشت و ديگري فرضيه هم اين است كه زلزله‌هاي كه تاكنون روي داده، پیش‌لرزه بوده‌اند و باید منتظر زلزله شدیدتری باشیم .

این عضو هيات علمي دانشگاه در مورد وضعیت زلزله‌خیزی استان و تاثير قنوات و كوه‌هاي اطراف يزد در كاهش شدت زلزله‌هاي احتمالي، اظهار كرد: استان يزد همانطور كه قبلاً نيز گفته شد در زمره مناطق آرام‌تر لرزه‌اي كشور است ولي در واقع زمان، مکان و قدرت زلزله در هیچ كجا قابل پیش‌بینی نیست.

وي با بيان اين كه ادعای این که قنوات و کوه‌های اطراف یزد مانع وقوع زلزله يا كاهش شدت آن می‌شوند به طور کامل، اشتباه و غیر واقعی است، در اين باره تصريح كرد: عمق زلزله در کانون بیش از هشت کیلومتر زمين است، در حالی که قنات‌های یزد عمق کم و حداكثر حدود 100 متر دارند، از طرف دیگر، اکثر کوه‌های استان از جنس رسوبی هستند و ارتباط كمتري با درون زمین دارند لذا کوه‌هاي يزد نيز نمي‌تواننددر بروز يا كاهش شدت زلزله در استان موثر واقع شوند.

یزدیان در ادامه مهمترین اولویت براي مقابله با خسارات احتمالي زلزله را اهتمام به موضوع مقاوم‌سازی به وي‍ژه در بافت‌هاي تاريخي و فرسوده و مناطق روستايي ذكر كرد.

وي در اين باره با اشاره به اين كه تنها 40 درصد از پنج میلیون و 200 هزار مسکن روستایی در سطح کشور مقاوم‌سازی شده‌اند، در مورد يزد اظهار كرد: 43 هزار واحد روستایی در استان نیاز به مقاوم‌سازی دارند که از این بخش فقط حدود 18 هزار واحد تاكنون مقاوم‌سازی شده‌اند .

اين مدرس دانشگاه در پايان نيز خاطرنشان كرد: حدود 35 درصد از مدارس استان یزد نیز نیاز به مقاوم‌سازی دارند که حدود 3500 کلاس را شامل می‌شود.


انتهای پیام