• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-71101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

انجام تست سل براي 4500 نوبت سر دام در مهریز

مسئول شبکه دامپزشکی شهرستان مهریز اعلام کرد : بیش از 4500 نوبت سر دام در شهرستان مهریز طی 10 ماهه نخست سال جاری تحت پوشش تست سل قرار گرفت .

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، دكتر «نجیب الله محمدی» با اعلام این خبر گفت: بیماری سل یک بیماری مزمن و مشترک بین انسان و دام است که از دیر باز سلامت انسان و دام را تحت تاثیر خود قرار داده است لذا مبارزه با این بیماری در حیطه وظایف ادارات دامپزشکی تعریف شده و در صدر برنامه‌هاي این ارگان قرار دارد.

وي با بيان اين كه گاوهای آلوده مخزن باکتری سل بوده و میکرب را از طریق شیر و ترشحات تنفسی هنگام سرفه دفع مي‌كنند و از این طریق، انسان و سایر دام‌ها را مبتلا می‌سازد، عنوان كرد: به همين دليل نيز مهمترین راه پیشگیری از ورود بیماری به دامداری، خودداری از خرید گاوهایی است که فاقد گواهی تست سل هستند .

محمدي تاكيد كرد: با توجه به این که واکسن خاصی برای پیشگيری از این بیماری وجود ندارد، انجام تست سل برای دام‌ها و تشخیص دام‌های آلوده به منظور جداسازی و کشتار دام آلوده، بهترین راهکار موجود به منظور کنترل و مقابله با این بيماري مشترک است.

به گفته وي، در همین راستا طی 10 ماهه سال جاری تعداد 4500 نوبت سر دام در شهرستان مهریز تحت پوشش تست سل قرار گرفتند .

این مسئول تصریح کرد: پس از انجام تست سل در صورتی که از وجود این بيماری در دام اطمینان حاصل شود، اقدام به کشتار دام آلوده و معدوم‌سازی تمام یا قسمت‌هایی از لاشه دام مي‌شود و در قبال آن به دامداران غرامت پرداخت می‌شود .

محمدی با تاکید مجدد بر قابل انتقال بودن این بیماری به انسان، اظهار كرد: بیماری سل، یک بيماری واگیر باکتریایی است که می‌تواند از راه شیر و فراورده های لبنی غیر پاستوریزه و تماس با دام آلوده و حتی از طریق استنشاق هوای آلوده دامداری به انسان منتقل شود، به همین دلیل رعایت نکات ایمنی در هنگام تماس با دام از جمله استفاده از ماسک و دستکش و خودداری از نگهداری دام ها به صورت متراكم در محیط های مرطوب و فاقد نور و تهویه مناسب و اجتناب از مصرف فراورده‌های غیر پاستوریزه لبنی می‌تواند نقش بسزایی در کاهش آمار ابتلاء به این بیماری داشته باشد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: