• دوشنبه ۱۱ مرداد ماه، ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 955-39100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

حافظه‌ي استثنايي يك كم‌توان ذهني در اشكذر

در روستای ابراهیم‌آباد رستاق شهرستان اشکذر، جواني است که با یک نگاه به پلاک ماشين‌ها یا موتورسيكلت‌ها، آنها را به راحتي به حافظه‌اش مي‌سپارد، در حالي كه وي يك كم‌توان ذهنی است و در مدرسه استثنايي مشعغول به تحصيل است.

مادر "ابوالفضل ابولحسنی" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه یزد با بيان اين كه فرزندش به راحتي قادر به تكلم نيست، در اين رابطه اظهار نمي‌كند: به طور اتفاقی متوجه شدیم که ابوالفضل از چنین توانایی‌اي برخوردار است ولي او در حال حاضر پلاک‌ تمام ماشین و موتورهاي شهر را براساس نام مالك آنها در حافظه‌اش ثبت كرده است.

وي ادامه مي‌دهد: ابوالفضل با یک بار نگاه کردن به پلاک وسايل نقليه، آن را حفظ می‌کند و اگر مالك آن وسیله نقلیه را نيز بشناسد، شماره پلاک آن را با نام مالك به ذهن می‌سپارد.

مادر ابوالفضل با بيان اين كه فرزندش مي‌تواند تمام پلاك‌هايي كه در ذهن دارد را به طور كامل بازگو كند، پاسخ بدون وفقه به سئوالات در مورد پلاک‌ وسايل نقليه هر كدام از اهالي ابراهيم‌آباد را يكي از ويژگي‌هاي فرزندش مي‌داند.

وي در ادامه از عدم حمايت مسئولان از وجود چنين توانايي در فرزندش گلايه مي‌كند و مي‌گويد: حتی هنگامي كه در اين رابطه به بهزیستی شهرستان اشکذر مراجعه كرديم، دست رد به سينه‌ي ما زدند و با وجود اين كه تحت پوشش خدمات آنجاست، اعلام كردند كه چنین فردی را نمی‌شناسیم.

مادر اين معلول ذهني از بيكاري فرزندش كه با وجود داشتن تحصيلات استثايي از خدمت سربازي هم معاف نشده است، غصه‌ مي‌خورد و عنوان مي‌كند: تاكنون تلاش‌های زيادي براي اشتغال ابوالفضل انجام داده‌ايم، ولي بي‌نتیجه بوده است.

به نظر مي‌رسد اگر افرادي مانند ابوالفضل كه حتي مسئولان در وي توانايي خدمت سربازي را نيز ديده‌اند، مورد حمايت قرار گيرند، خواهند توانست در ديگر بخش‌هاي جامعه نيز موثر واقع شوند و در مقابل شاید ابوالفضل هم به تنها آرزويش یعنی سفر به کربلا برسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: