• یکشنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 951-1103-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

به انتخاب مجله معتبر مهرنامه؛

کتاب "ایران عصر صفوی"، کتاب سال تاریخ شد

کتاب "ایران عصر صفوی، نوزایی امپراتوری ایران" نوشتۀ دکتر "اندرو جی نیومن" ترجمه شده دکتر "بهزاد کریمی" عضو هیات علمی دانشگاه آیت الله حائری به انتخاب مجلۀ مهرنامه به عنوان کتاب سال تاریخ معرفی شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه يزد، مجله مهرنامه به عنوان یکی از معتبرترین مجلات علوم انسانی کشور، کتاب "ایران عصر صفوی، نوزایی امپراتوری ایران" ترجمه دکتر "بهزاد کریمی" را بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از اساتید و کارشناسان برجستۀ کشور به عنوان کتاب سال تاریخ معرفی کرد.

کتاب "ایران عصر صفوی، نوزایی امپراتوری ایران" که پیش از این متن اصلی آن، جایزۀ جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را در سال 1386 از آنِ خود کرده بود، نوشتۀ "دکتر اندرو جی نیومن" استاد دانشگاه ادینبورگ است و در سال 1393 توسط دکتر "بهزاد کریمی" استادیار گروه ایران شناسی ترجمه و از سوی نشر افکار منتشر شده است.

نیومن در این کتاب بر خلاف بیشتر مستشرقین و صفویه پژوهان بر روند تداومیِ حکومت صفویه تأکید کرده است که به نوبۀ خود ایده ای نو و قابل تأمل به نظر می‌رسد.

يادآور مي‌شود؛ مجله‌ي مهرنامه بر اساس روال سال‌های پیش، در مرحلۀ نخست 10 کتاب تألیفی و 10 کتاب ترجمه‌ای را از بین کتاب‌های منتشر شده در حد فاصل بهمن 93 تا بهمن 94 انتخاب کرد و در مرحله‌ي دوم با نظرخواهی از 10 صاحب نظر حوزه‌ي تاریخ از آنها خواست به کتاب‌های انتخابی بین يك تا چهار امتیاز بدهند.

بعد از جمع‌بندی امتیازها، پنج کتاب تألیفی و پنج کتاب ترجمه‌ای به مرحله‌ي داوری رسیدند كه در این مرحله دو تن از پژوهشگران مطرح حوزۀ تاریخ، مسعود کوهستانی نژاد و اسماعیل حسن زاده، در حوزۀ تألیف، کتاب "روابط ایران و ترکیه" اثر "کاوه بیات" و در حوزۀ ترجمه، کتاب "ایران عصر صفوی" را به عنوان کتاب سال برگزیدند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: